avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinChiper

Activitate FlorinChiper

Răspuns la discuția Redobandire permis dupa accident
Multumesc pentru raspuns. Dovada se prelungeste pe 30 de zile? eu stiam ca poate fi prelungita pentru maxim 15 zile. Cel putin asa mi-au spus domnii politisti. Prelungirea se poate face la Politie sau trebuie sa ajung la procuratura? Multumesc!
Răspuns la discuția Redobandire permis dupa accident
Multumesc mult pentru sustinere.Revin cu o intrebare. Exista un termen limita pentru inaintarea dosarului de catre politie catre procuratura? Intreb pentru ca observ cu dezgust ca politia nu isi da absolut deloc interesul. Inca nu a audiat soferul de taxi si doamna care s-a lovit la cap. Mie imi expira dovada pe 13 martie, daca stau 90 de zile pe dreapta si procurorul nu solutioneaza dosarul imi recapat permisul? invatati-ma va rog ce sa fac. Multumesc!
Răspuns la discuția Redobandire permis dupa accident
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns. Sper ca o sa imi recuperez permisul in 30 sau 60 de zile.. adica sa beneficiez de clementa din partea domnului comandant al Politiei Calarasi avand in vedere faptul ca pana acum am avut un comportament exemplar in trafic.
In ceea ce priveste problema mea cu taximetristul, astazi fiind din nou in Calarasi cu probleme profesionale, m-am intalnit cu taximetristul care m-a amenintat iar ca ma da in judecata...
Buna ziua, numele meu este Florin Chiper si ca toata lumea am si eu o problema. In data de 26.02.2014 am avut un eveniment rutier in orasul Calarasi (eu sunt din Galati). Nu am vazut un "STOP", pus incorect in intersectie(din punctul meu de vedere), am patruns in intersectie si din partea dreapta m-a lovit un TAXI care circula regulamentar. Din lovitura am ricosat in alta masina, asadar in eveniment au fost implicate 3 masini. In taximetru erau 4 persoane (soferul si inca 3 persoane). Cele 2 persoane de pe bancheta din spate din taximetru au depus declaratie cum ca nu au nicio pretentie, persoana de pe bancheta din fata a suferit o lovitura la cap si a mers atunci seara sa faca un computer tomograf, in urma analizelor s-a constatat ca nu sunt probleme. Pe data de 04.04.2014 am fost la Calarasi si "m-am inteles" cu victima sa ii dau 200 de euro ca sa nu depuna plangere penala impotriva mea si sa spuna la politie ca nu are nicio pretentie. Acum soferul taximetrului ma tot suna ca vrea si el 1000 de lei pentru zilele pe care le sta pe dreapta cu toate ca asiguratorul va plati masina lui integral ca si dauna totala in urma accidentului.

Acum am si eu cateva intrebari si va rog, daca sunteti amabili sa imi rapundeti.

1. In momentul de fata eu am permisul suspendat si mai am dovada de circulatie pana pe data de 13.03.2014. In conditiile in care dosarul penal se inchide cu NUP cat trebuie sa stau pe dreapta? Pot da redobandire (examenul cu 15 intrebari) si apoi sa depun cerere la comandant pentru restituirea permisului la 30 de zile?
2. Cand pot da redobandire? dupa ce imi expira dovada sau dupa ce se pronunta procurorul?
3. Ar trebui sa ii dau bani soferului de taxi sau incearca doar sa ma santajeze profitand de teama mea? (nu am mai fost implicat pana acum in situatii de acest gen).

Agentul de la Politia Calarasi care se ocupa de dosarul meu mi-a spus ca orice as face tot stau 90 de zile si trebuie sa dau si examenul (si evident sa il iau) pentru ca altfel stau 120 de zile. E adevarat? eu nu am auzit de perioada de suspendare "standard" de 120 de zile. Stiam ca suspendarile sunt 30-60-90.


Va multumesc!

Cu deosebita consideratie,
Florin Chiper