avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate theo_i

Activitate theo_i

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea : in ce conditii se poate cere schimbarea pedepsei cu una mai blanda (de ex, in loc de pedeapsa cu executare, sa fie posibil un arest la domiciliu sau control judiciar)? Se mai poate incerca si dupa apel ceva? Prietenul meu are fixat termenul pt eliberare conditionata la sf anului 2015, insa voiam sa stiu daca exista vreo posibilitate de a iesi mai repede. Va multumesc!
Răspuns la discuția Condamnare definitiva
Imi cer scuze, formularea mea a lasat de dorit. Condamnatul doreste sa "faca un flagrant", acesta e termenul pe care l-a folosit, iar pronuntarea definitiva, de la Curtea de Apel, o sa fie pe data de 6 oct. A luat legatura cu cei de la DIICOT, se lucreaza la realizarea acestuia (a "flagrantului"), insa doream sa stim, in cazul in care nu se concretizeaza pana atunci, daca mai are rost sa incerce apoi... Va multumesc pt raspuns, sper ca de data asta sa fi fost mai explicita
Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea: dupa o condamnare definitiva (dupa instanta de apel), mai exista vreun articol in urma caruia sa se poata beneficia de vreo reducere a pedepsei? Adica se mai poate "realiza" vreun flagrant? Va multumesc
Aa, pai de asta nu intelegeam, citisem ceva despre asta pe net. In concluzie, el trebuie sa execute ceva din pedeapsa, pana (si daca) i se schimba regimul, si abia apoi sa se puna problema de eliberare conditionata, nu? Multumesc!
Am inteles, va multumesc frumos, o seara buna!
Intrebare: Daca cineva este condamnat la 5 ani inchisoare, asta inseamna ca regimul de detentie este unul inchis? Si daca da, nu beneficiaza de posibilitatea eliberarii conditionate, dupa efectuarea celor 2 treimi de pedeapsa? Va multumesc
Răspuns la discuția trebuie sa fie avocatul prezent?
Problema este ca i-au spus cei de la DIICOT ca il cheama, si nu l-au chemat, si e timpul cam scurt pana la apel, intrucat astazi s-a dat sentinta, iar avocatul spune ca nu este problema dansului ce face el mai departe
Buna ziua. Cumva in cazul unui denunt, efectuat de un inculpat (arestat preventiv), trebuie sa fie si avocatul acestuia prezent? Va multumesc
Răspuns la discuția Recidivist sau nu?
Deocamdata nu i s-a consemnat nimic, asteptam. Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Recidivist sau nu?
Da, probabil, ma astept la asta. Acum se incearca gasirea de circumstante atenuante, intrucat prietenul meu era dator cu o suma de bani celui care l-a trimis acolo, incercand sa isi plateasca datoria... Poate o sa conteze si faptul ca a fost arestat cel din Spania datorita declaratiilor lui. Eu va multumesc inca o data pt raspunsul Dvs.