avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate ingrid35

Activitate ingrid35

Buna seara ! Ma confrunt cu urmatoarea problema : in data de 02.06.16 la punctul de lucru al unei societati se prezinta inspectorii de munca ptr control , (actiune de control in cadrul Campaniei Nationale privind identificarea si combaterea cazurilor de munca nedeclarata – o zi pe saptamana - ) . Angajatul unitatii completeaza fisa de identificare si se lasa o invitatie la punctual de lucru ptr ziua de 03.06.2016. Acte enumerate cu care sa se prezinte reprezentatul unitatii sunt urmatoarele : certif. inmatric , act constitutive , registru unic de control , stampila , copie ci administrator , dosare personal , pontaje ianuarie-iunie 2016, state de plata ian-mai 2016 , decizie persoana desemnata ptr op revisal ! Atat ! In data de 03.06.2016 se prezinta actele , se uita inspectorul peste ele si spuna ca totul este in regula in afara ca pe statul de plata luna mai in afara de zilele libere acordate ptr lucru ziua de sambata si duminica nu este acordat spor , “orice suma , nu conteaza cat dar trebuie , si 1 leu este bine “ –spune inspectorul . Ii raspund ca este stipulat in regulamentul de ord int acest aspect dar probabil contabilul in graba facand statul de plata(peste noapte) pe luna mai nu a luat in considerare pontajul . Mentionez ca data platii salariilor in contractele de munca este 20 a lunii urmat , data pana la care se putea face statul de plata normal ! toate actele se restituie , d-nul nu se apuca de pr-verb de control , spunandu-mi ca voi fi sunata cand e gata sa venim cu administratorul ptr semnat ! Saptamana urmatoare ma suna sa venim in care zi putem inainte de masa , intr-adevar s-a tot amanat intalnirea , cand putea administratorul nu era inspectorul si cand era inspectorul lucra administratorul , ultima data cand am venit la sediu am apelat de 3 ori nu raspundea la telef si la secretariat au zis ca a plecat pe teren . Pana aici e totul roz , dar vine posta cu procesul verbal . Surpriza amenda 1500 lei ptr art 137 alin 3 din L 53/2003 , se constata ca unitatea nu respecta preved art 137(3) L53/2003 fapt ce constituie contraventie conf art 260alin1 lit j din L53/2003 prin faptul ca ptr orele de munca prestae de angajatii unitatii in zilele de sambata si duminica , zile de repaus sapt , unitatea nu a stability sin u acorda spor la salariul de incadrare salariatilor , astfel conform fisei de identificare a angajatului XY completata pe propria rasp a declarat ca lucreaza un nr de 8 ore pe zi 2sambete /luna si 2 duminici pe luna ! La martor scrie : nu s-a gasit , la contravenient : nu este present in momentul intocmirii pr-v . Mentionez faptul ca persoana in cauza este angajatul unitatii di 18 aprilie , in aprilie nu lucrand nici o zi de sambata si duminica ins ape luna mai in data de 02.06.2016 nu luase salar pe luna mai , neavand de unde sa stie ca e remunerata sau nu ptr zilele de sam si duminica ! Sa nu povestesc ca el ar fi citit cu atentie ROI al unitatii , el fiind un baiat tanar de 22 ani cu capul pe facebook non stop !
Intrebarea mea este : pot sa formulez in instanta plangere impotriva procesului verbal , am vreo sansa de castig sau e doar pierdere de vreme , drumuri facute si pana la urma tot trebuie platita amenda care chiar nu lipseste din bugetul societatii … m-i se pare totusi o sanctiune drastica fiind la prima abatere , societatea fiind la primul control ITM .

Multumesc anticipat ptr sfaturi si parerile dvs !!
Buna ziua ! intrebarea mea este urmatoarea: daca o societate cu activitate de comert cu amanuntul achizitioneaza din webshopuri marfa cu bon fiscal si insotita de factura emisa cu datele firmei , poate sa intocmeasca receptia si sa o vanda mai departe catre clienti ?
multumesc anticipat de lamuriri !

Răspuns la discuția Garantie participare licitatie
Multumesc ptr raspuns !! o zi placuta !
Buna ziua !!
Vreau sa particip la o licitatie si organizatorul adica proprietarul imobilului mi-a comunicat ca garantia de participare pentru mine e o cheltuiala si suma respectiva nu m-i se restituie nici intr-un caz . valoarea garantiei este destul de marisoara si vreau sa stiu daca procedeaza corect proprietarul .
Multumesc anticipat ptr raspuns !
Răspuns la discuția aviz de functionare
Multumesc mult ptr raspuns , dar sa inteleg ca conform legii nu se poate obtine alta autorizatie cu program mai lung ?
Buna ziua ! o societate comerciala cu profil de activitate baruri si restaurante detine un aviz de functionare emis de primaria de care apartine cu program de la ora 07 pana la ora 22.00 . Ca sa nu mai aiba societatea discutii si probleme cu organele de pol in cazul in care chiar nu se inchide localul la ora 22 , ce acte in plus trebuie sa prezinte la primarie ca sa aiba aprobat un orar mai prelungit , sa zicem pana la ora 00 sau 02 ?
Buna ziua !

Sunt divortata de 9 ani si tatal copilului nu a platit pana in prezent pensia alimentara stabilita prin sentinta pentru copilul minor . Doresc sa actionez in judecata ptr obligarea platii dar problema mea este ca nu stiu adresa exacta si veniturile lui .
In cazul acesta cum se procedeaza ? pot sa cer si retroactiv sau doar de la data inregistrarii cererii la Judecatorie ?

Multumesc anticipat ptr raspuns!
Buna ziua !

O persoana este asociat unic intr-o societate si are peste 45 de ani .Persoana respectiva vrea sa se angajeze la firma lui cu contract ind de munca pe o perioada nedeterminata .
Intrebarea mea este ca in acest caz societatea are dreptul sa incheie conventie cu somajul ?

Multumesc anticipat ptr eventualele raspunsuri si pareri !