avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate vladylds

Activitate vladylds

Răspuns la discuția Reinnoire pasaport
Am mers pe site-ul ambasadei hotarat sa gasesc un raspuns. Si l-am gasit.

The validity of my Romanian passport is less than 6 months and I have a valid visa. Can I travel to the US with my current passport?

Yes. Romanians may travel to the U.S. with a passport that will expire during the next six months as long as they have a valid U.S. visa. Furthermore, just because your Romanian passport will soon expire, or may have already expired, does not mean that a valid U.S. visa has become invalid. You can also travel to the U.S. on a new Romanian passport and an expired Romanian passport that has a still-valid U.S. visa in it. If the validity of your passport expires while you are in the United States, however, you will need to apply to the nearest Romanian Consulate for a new one.

Deci nu trebuie sa il reinnoiesc, pot sa o fac dupa ce ajung in state. Al meu expira in mai mult de 6 luni :D
Răspuns la discuția Reinnoire pasaport
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Reinnoire pasaport
Multumesc, ma refer la faptul ca nu imi va crea probleme faptul ca pasaportul imi expira anul viitoar daca eu fac viza pe 4 ani...la eliberarea vize, nu as vrea sa bat drumul pana la Bucuresti si sa aflu apoi ca ambasada nu imi accepta pasaportul pentru ca eu vreau viza pe 4 ani si pasaportul expira la anul.
Cred ca ma intereseaza mai mult daca pot sa il schimb inainte de a expira, cu un an inainte.
Buna ziua,

Detin un pasaport cu valabilitate pana anul viitor in octombrie, am fost acceptat la o universitate din state, voi fi plecat timp de 4 ani, incep in septembrie anul acesta; ceea ce doresc eu sa stiu este daca pot sa imi reinnoiesc pasaportul cu atat de mult timp inainte de termenul expirarii. Nu as vrea sa il declar pierdut pentru ca mai am o viza in el care mai are valabilitate de 6 ani.
Am inteles ca romanii din strainatate nu mai sunt nevoiti sa se intoarca in tara sa isi reinnoiasca pasaportul; daca as face asa, as avea probleme la eliberarea vizei de student?

Sper ca cineva sa ma poata ajuta, am cautat in alte locuri dar nu am gasit ceea ce ma intereseaza.
Multumesc.