avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate maria3000

Activitate maria3000

Buna ziua,

problema mea este urmatoarea: am o firma mica de curatenie care merge binisor. Am o angajata care se ocupa de incasari si care la un moment dat, s-a folosit de o anumita suma in scopuri prorii. Astfel a creat un gol in sumele destinate salariilor. Nu am vrut sa o reclam dar ii opresc din bani lunar. Problema este alta; eu a trebuit sa acopar golul dintr-o data si cum nu aveam atatea fonduri, a trebuit sa ma imprumut cu camata. Din discutiile (sms-uri ca asa a dorit respectivul) cu persoana de la care m-am imprumutat, reiese ca eu am fost cea care i-am propus sa ii dau mai mult daca imi da suma de care am nevoie. Pana aici este in "regula". Acum cateva zile, persoana respectiva a fost arestata si am fost chemata la audiere in calitate de martor. Am declarat ca am luat cu imprumut si ca persoana respectiva nu mi-a cerut niciodata in plus, lucru adevarat. Dar, la sfarsitul declaratiei, scria "parte vatamata civila". Ideea este ca eu nu vreau sa merg la tribunal pentru ca imi este teama. Nu vreau sa ma constitui parte civila sau martor (nu stiu cum sa spun), nu am pretentii sa mi se dea nimic inapoi.
Intrebarea mea este: am dreptul sa refuz sa fiu citata la tribunal sau ceva de genul acesta? Nu stiu cum sa ma exprim si imi cer scuze.
Aceasta a fost prima audiere in dosarul respectiv, facuta in ziua in care l-a retinut. probabil ca urmeaza sa ma mai cheme dl. procuror, pe mine si pe ceilalti martori audiati in ziua respectiva.
Eu locuiesc la o strada distanta de persoana respectiva si de aceea imi este teama. Le-am spus si domnilor investigatori.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Nu inteleg de ce, unele persoane, vorbesc fara a fi informate in amanunt. In acest caz, ati citit 2-3 cuvinte si ati concluzionat ca il puteti "certa" pe cel care si-a postat problema. Regula de baza: nu vorbiti fara sa va informati temeinic inainte .
Daca deja stiti raspunsul, de ce va mai 'pierdeti" timpul aici?

Este clar ca nu aveti spirit civic si nu va intereseaza daca se va intampla un eveniment nefericit din cauza acestor turturi.

Daca dumneavoastra, treceti pe langa un bloc si va cade un turture in cap (Doamne fereste), de sus, de la streasina, ce veti face ? Cu siguranta veti trage la raspundere asociatia sau proprietarul apartamentului, din dreptul caruia a cazut turturele. Atunci ce lege veti mai cauta? Ce nu intelegeti? Ca in astfel de situatii trebuie sa fi om?
Buna seara,

Nu stiu dar asa am auzit de la alti domni administratori/presedinti, care chiar isi fac treaba cum trebuie. Probabil se refereau la faptul ca se feresc de astfel de situatii, ca sa nu fie interpretate gresit de unii carcotasi.
Oricum, sa imi fie invatatura de minte, sa nu mai dau chitanta din mana, pana nu imi da banii.
Buna ziua,

Cu siguranta angajatul va lucra la negru sau, administratorul va angaja alta firma care sa il preia si careia, la un moment dat, ii va face la fel. Da, mai am 4 contracte invecinate (fara astfel de probleme) si il voi urmari.
Cat priveste nerespectarea legii din acest punct de vedere, cu siguranta aveti dreptate dar, o firma mica, asa cum este a mea (si a altora), trebuie sa supravietuiasca pe piata, nu sant eu...vine altcineva care face la fel. Exista administratori, chiar si presedinti, care pur si simplu cer de la obraz. Sa stiti ca am contracte unde nu am fost nevoita sa fac asta si unde, nu se doreste decat sa ne facem treaba conform contract si chiar ne-o facem si toata lumea este fericita.
Am angajati cu CIM, am o groaza de platit la stat, preturile le tin jos, nu am sambata-duminica si nu imi permit sa refuz contracte. Ma multumesc cu putin dar sa fie constant, sa avem toti de munca, sa dau si la stat, sa imi tin si angajatii, ori.....pentru asta, chiar trebuie sa incalc putin legea.

Am avut control de la ITM si cand au vazut doamnele inspectoare ca angajatii au vechime de cate 3-4 ani, au PSI si protectia muncii facute, s-au mirat, m-au felicitat si au spus ca danselor le este de ajuns ce au vazut si este ok.

Acestui domn, chiar ii voi face o plangere asa cum m-a sfatuit PO246087 si le voi ruga si pe angajatele din vecinatate sa il urmareasca. Nu vreau sa fac rau dar acest om chiar merita.

Va multumesc frumos pentru sfaturi si va voi anunta ce s-a mai intamplat.
O zi frumoasa tuturor !

Cu stima, Mariana Florea
Răspuns la discuția Deszapezire
Si daca nu are bani sa angajeze pe cineva, ce face ? Nu mai trebuie ajutat ?
Buna seara,

L-am reziliat prin e-mail, am aceasta posibilitate prevazuta in contract.
Angajatul m-a anuntat azi telefonic ca vrea sa ramana acolo, caz in care, isi da demisia de la noi. Eu daca eram in locul lui, stiind situatia, nu as fi avut curaj sa raman acolo, gandindu-ma ca si mie imi va face la fel.

Asta este...mai pierdem cateodata.

Multumesc frumos pentru raspunsuri si va doresc o seara linistita si o saptamana usoara.

Cu tot respectul
Mariana Florea
Buna ziua,

Da, exista contract si este mentionata data scadentei, adica ziua in care a primit factura si chitanta. Presedintele este sotia dansului asa ca, toate ajung in familia dansului. Sunt convinsa ca nu pot recupera banii dar, cumva trebuie sa sfarseasca aceatsa "domnie" a dansului. De aceea m-am gandit sa afle toti locatarii, cu ce se "ocupa" dl. administrator si sa ii fac si o adresa la primarie. Stiu ca asa se "traieste" in Romania dar.....nici chiar asa !

Problema este ca a luat si chitanta, deci...din punctul dansului de vedere, a platit. Martora este casiera, ca nu a primit banii. Nu stiu cat sau daca mai conteaza asta dar, acest om, este clar ca isi bate joc si de locatari (am mai auzit cate ceva). Eu stiu ca toti trebuie sa mancam o paine, asta este situatia la noi iar daca nu dai spaga, nu stai pe piata dar....acest om , a depasit orice limita.

Multumesc frumos pentru raspuns.

Cu respect,
Mariana Florea
Buna ziua,

Imi cer scuze dar nu stiu daca am postat in sectiunea potrivita.
Va rog frumos, daca se poate un sfat si va multumesc anticipat.

Am o firma de curatenie scari de bloc si aceasta este singura activitate a noastra. Incercam sa tinem preturile cat de cat mici, ne platim salariatii la timp, cu taxele suntem mereu in urma dar platim. Stiu ca ma veti certa dar, altfel nu se poate "trai" in aceasta tara.

Problema este urmatoarea: avem un client, cu o scara de 8 etaje, vechi de 3 ani. In tot acest timp (imi asum ce voi spune si am si dovezi+martor), ca sa putem tine contractul, i-am dat "spaga" 100 lei/luna. Adica: contractul era de 650 lei iar noi incasam doar 550 lei. Pentru o scara ca a clientului respectiv, se da spaga maxim 50 lei. Angajatul de la scara este al nostru. La un moment dat, ne-a marit "spaga" de la 100 lei la 200 lei. El a facut urmatorul lucru: i-a dat mesaj (nici macar nu a sunat) casierei si i-a spus din start, sa vina cu factura in valoare de 750 lei, in loc de 650. Normal ca am intrebat casiera de ce a cerut asa ceva si i-am spus ca nu sunt de acord. Ea l-a sunat pe client, i-a comunicat iar clientul a zis "bine, vino cu factura de 650 lei". Casiera s-a dus la el, i-a dat factura si chitanta si a asteptat sa ii dea banii. Surpriza ! Din 650 lei, i-a dat doar 50 lei. Motivele invocate de client: "am oprit 300 lei, salariul omului pe luna decembrie 2016, ca nu am de unde sa stiu daca voi i-l dati (desi stia ca i l-am intotdeauna la timp, pe fiecare 15 si 30), 50 lei ca am cumparat eu materiale (dar nu i-a aratat niciun bon si oricum, luasem noi materiale inainte de Craciun),
si 150 lei, tot salariu partial al angajatului pe jumatate luna. Puteti sa va duceti la politie sau unde vreti, ca nu va dau alti bani ca nu ies eu in pierdere." mentionez ca la noi, salariatii, au data de salariu pe fiecare 15 ale lunii urmatoare (conform CIM) dar mai sunt si angajati care i-au de 2 ori pe luna, cum este cel in cauza. Mai mentionez ca, salariatul respectiv, mai are 3 scari dar in particular si ne-a spus ca vrea salariul de la noi, in ianuarie 2017, pana in data de 10 deoarece, inainte de Craciun, si-a luat salariul intreg de la scarile celelalte si dorea sa mai aba bani de luat si in ianurie. motiv pentru care, clientul ne-a oprit cei 300 lei desi, stia ca noi ii dam bani si stia de dorinta angajatului. Clientul s-a suparat ca nu am fost de acor cu cererea lui, motiv pentru care, a facut acest gest urat. Casiera este o doamna mai putin curajoasa si nu s-a luat cu el la cearta, m-a sunat imediat doar ca, domnul client, nu a vrut sa vorbeasca cu mine, pe motiv ca se grabea sa plece cu sotia la cumparaturi. mai mentionez ca, uneori, domnul client, mai in gluma mai in serios, in discutiile cu mine, avea grija sa imi mentioneze ca este "smecher de rahova". Mai este o problema acolo care nu stiu daca este legala sau nu: domnul client este administrator la acea scara iar sotia este presedinta tot la acea scara.

Ce pot face sa imi recuperez banii sau daca nu se poate, ce pot face impotriva lui, ca sa nu mai faca si cu altii asa. Imi asum vina ca am dat spaga, imi asum plata a oricaror amenzi sau ce or mai veni dar, nu doresc ca acest "smecher de rahova", sa mai faca si altor firme asa ceva. Eu m-am gandit asa: sa ii fac o plangere la primaria sector 5, cu numele meu si nr. tf. la care pot fi contactata si totodata, sa fac un document, in care sa detaliez toata situatia si sa il bag in cutiile de scrisori ale locatarilor dar nu stiu daca este legal sa fac asa ceva. Stiu ca locatarii au deja intrebari dar fara raspuns, in legatura cu faptul ca ceva nu este in ordine cu dl. administrator si sotia acestuia.

Mai pot anula factura, cu un document justificativ in spate ? originalul nu vrea sa mi-l dea, pe motiv ca "ce...sunt prost sa va dau factura inapoi..."

Va multumesc frumos anticipat, pentru ajutor si intelegere.
Cu tot respectul,
Mariana Florea
Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati, daca se poate, in urmatoarea problema: vreau sa preiau un leasing auto. Persoana care doreste sa predea, mi-a cerut o suma de bani pe care trebuie sa i-o dau vineri. Nu pot achizitiona masina pe numele meu iar persoana pe numele careia o pot lua, nu este disponibila cateva zile. Dosarul de preluare, dureaza si el cateva zile iar pe data de 15.07.2016, eu trebuie sa platesc suma respectiva, catre cel care preda leasingul.
Imi dau seama ca orice act as face, leasingul tot pe numele respectivului ramane pana la preluare. Totusi, as putea face un act la notar sau la un cabinet de avocatura, prin care sa se specifice ce suma i-am dat, pentru ce si ca nu mai are nicio pretentie...ceva de genul acesta ? Mai inteleg ca daca, ar avea ganduri rele, singura mea sansa, ar putea fi in instanta dar...ma gandesc ca daca totusi fac un act cu el, poate se mai sperie si nu ma voi trezi fara masina. Eu nu ma gandesc ca ar face asa ceva dar...nu se stie niciodata.
Ce pot face in aceasta situatie, avand in vedere ca trebuie sa dau banii si nu pot face inca preluarea? Mentionez ca masina este la mine de o luna si jumatate iar pe 15 este termenul de plata stabilit intre noi doi.

Multumesc frumos.

Cu respect si consideratie,
Maria