avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate unoarecare

Activitate unoarecare

Răspuns la discuția Pensionare
Va multumesc!

Discuție Pensionare
Buna ziua. Un domn in varsta de 61 de ani care lucreaza in prezent ca paznic ar vrea sa stie care este situatia pensiei lui. A lucrat ca mecanic utilaje, sofer si paznic la cativa patroni dar din nefericire nu stie cati ani de pensie i-au fost platiti. Nici cartea de munca nu este de gasit - se pare ca ultimul patron e decedat si situatia este neclara.
Pentru ca nu stie sa foloseasca Internetul m-am oferit eu sa caut cateva informatii dar pentru ca nici eu nu stiu ce demersuri trebuie facute m-am gandit sa apelez la dumneavoastra. Ar vrea sa stie unde trebuie sa mearga sa afle cati ani de pensie i-au fost platiti, daca poate declara cartea de munca pierduta?
Ce ar trebui sa faca sa obtina toate aceste informatii si poate si altele la care nu ne-am gandit?
Răspuns la discuția Autorizatii cafenea(?)
Va multumesc!
As vrea sa deschid sezonier, in propria curte, intr-o statiune la Marea Neagra, intr-un spatiu destul de restrans, un colt placut in care sa servesc o cafea insotita de o placita facuta in casa, un mic dejun. As vrea sa adaug si un frigider cu bauturi racoritoare si eventul bere.
In ce categorie intra ? - Cafenea? Restaurant? Patiserie?
1. Ce autorizatii trebuie sa obtin?
2. Am nevoie de un angajat specializat (bucatar, patiser)?