avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate RosuStefania

Activitate RosuStefania

Multumesc pentru raspuns.
Am fost la sedinta de informare (mediere) unde eu nu am platit nimic, dar nu s-a ajuns nicaieri. Domnul cu agentia doreste o suma de bani (care poate fi negociata), iar eu nu doresc sa-i dau pentru ca nu vad de ce. Deci probabil ne vom intalni in instanta.
In aprilie 2013 am fost la o agentie imobiliara interesata fiind de un anunt al lor de inchiriere spatiu comercial. Inainte de a viziona spatiul am semnat un contract de intermediere pentru inchiriere intre firma agentiei si eu (persoana fizica). Spatiul respectiv nu a fost pe gustul meu si nu am incheiat nici un contact. In noiembrie 2013 am vandut afacerea pe care o aveam, iar noii proprietari au inchiriat acel spatiu in care isi desfasoara si acum activitatea. Administratorul agentiei m-a sunat sa-mi ceara comisionul si nu am fost de acord deoarece eu nu am inchiriat nimic. In aceste conditii dansul mi-a cerut 200 lei, dupa care s-a multumit si cu 100 lei. Eu nu am fost de acord si am primit o invitatie la mediere prin care imi cere 250 euro (desi in contractul semnat nu era trecuta nici o suma , ci 50% din chiria primei luni). Ce pot face?