avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters317885

Activitate ContSters317885

Revin cu o rectificare: strada are 3 m latime, nu 6. Si este fara trotuar, distanta este de 3 m de la gardul meu pana la sant.
De asemenea as dori sa imi spuneti, va rog, la cate cai de acces in curte are dreptul un prorietar? Daca are un singur numar la casa are dreptul la mai multe intrari sau doar la una singura?
Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie.
Este legal ca un vecin sa reclame faptul ca nu poate intra in curte prin spatele casei?
El are intrarea principala pe strada mare (care este si asfaltata), iar eu locuiesc in spatele casei lui, pe o straduta infundata (neasfaltata, pe care primaria nici nu o baga in seama), de 6m.
Este nemultumit ca nu poate intra in curte cu masina prin spatele casei (el avand construit un garaj pe straduta, asa cum au facut si ceilalti vecini si asa a ajuns strada sa fie infundata).
Este legal ca un proprietar sa aiba doua intrari in curte si sa solicite sa imi mut masina din fata casei (unde am singurul acces in curte) ca sa poata intra el?
Practic, eu cand ies din curte trebuie sa am grija sa nu imi loveasca poarta cu masina, deoarece strada avand doar 6m, ajunge foarte aproape de poarta mea. Asta mai presupune ca eu sa imi las masina pe strada mare (unde are el de fapt intrarea principala) ca el sa poata intra si iesi cand vrea in loc sa imi tin masina in fata portii ca orice alt cetatean. Mentionez ca nu am posibilitatea sa bag masina in curte, la fel ca si el pe strada principala.

Multumesc!