avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate adrian7777

Activitate adrian7777

Răspuns la discuția Creanta ORANGE S.A.
Ca sa ma lase in pace trebuie sa le trimit un email sa le dovedesc ca sunt la curent cu legislatia romaneasca. Ce lege prevede prescrierea unei datorii ? Prescrierea de 3 ani se ia in calcul de la ultima factura platita sau de la cedarea creantei catre EOS KSI?
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema referitoare la o creanta la ORANGE S.A. Problema sta in felul urmator: Un vecin a venit azi la mine si mi-a inmnat un biletel unde era trecut un numar de telefon si mi-a spus ca cineva l-a sunat pe telefonul fix pe el si l-a rugat sa imi dea acel numar de telefon mie. Cand am auzit asa ceva mi s-a parut foarte suspect si am cautat pe google numarul de telefon. Asa am aflat ca acel numar este de la EOS KSI ( o firma de recuperari). Am sunat la acel telefon si mi-a raspuns un operator care cred ca era foarte obosit pentru ca imi incurca data de nastere si i se impleticea limba in gura. Mi-a comunicat ca am un abonament la ORANGE S.A. incheiat in anul 2002 si pentru ca nu am platit acel abonament cei de la ORANGE S.A. a cesionat creanta in anul 2006 catre EOS KSI. La vremea cesionarii ,adica in anul 2006 datoria mea catre ORANGE S.A. era de 300 de lei. Intre timp adica 2014 datoria mea catre EOS KSI a ajuns la 950 de lei. M-a surprins faptul ca din 2006 si pana acum nu am primit nici un fel de notificare, nici un telefon de la ORANGE sau EOS , si tocmai acum in 2014 nu ma contacteaza pe mine direct ci suna vecinii mei.L-am intrebat pe operator de ce a lasat sa treaca 8 ani de zile ca sa ma contacteze si mi-a comunicat ca am fost anuntat in scris o data , dar adresa care mi-a comunicat-o nu o cunosc deloc, nu am locuit niciodata acolo si acest lucru i-am comunicat si operatorului. Stiu ca exista o lege in care spune ca datoria neplatita timp de 3 ani de zile se anuleaza. Este posibil ca dupa atatia ani sa ma mai streseze cu telefoanele ? Au dreptul sa perceapa penalitati de 300 de lei la 950 de lei in termen de 8 ani de zile?
V-as ramane indatorat daca m-ati invata cum sa procedez.