avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate Bootstrapper

Activitate Bootstrapper

Buna ziua,

Am un SRL-D pe care as vrea sa-l inchid, si nu am reusit sa aflu exact care sunt taxele de inchidere. Nu au trecut 3 ani calendaristici de la deschidere si stiu ca ar trebui sa platesc acum si taxele de deschidere, de care am fost scutit la inceput. Firma ma are pe mine ca asociat unic si nu are datorii.

Am sunat pe cineva care ofera servicii de dizolvare firma si mi-a cerut 1800 de lei, incluzand taxele si onorariul (400 lei). Mi s-au dat detalii despre ce taxe include aceasta suma, insa nu stiu daca mai sunt valabile sau nu.

Intrebarea mea este: Dupa 1 februarie s-au redus taxele de inchidere SRL-D? Inca trebuie sa mai platesc taxele de deschidere?

Multumesc!
Ok, am inteles acum. Multumesc frumos pentru raspuns!
Deci daca cer acum sa mi se dea 10 zile de concediu, deci cate 4 ore pe zi, se vor lua doar jumatate din zilele de concediu ramase, corect?
Buna ziua,

Am lucrat la program de 8 ore pana in luna iulie, si la momentul cand am trecut la program de 4 ore mai aveam 10 zile de concediu.
Cum se calculeaza acum restul de 10 zile de concediu, daca eu sunt la 4 ore, iar ziua de lucru are doar 4 ore pentru mine la locul de munca actual.

Daca iau 10 zile de concediu, care acum inseamna 4 ore pe zi, se vor lua doar 5 zile din cele ramase, sau se raporteaza si concediul ramas la 4 ore de acum incolo?

Multumesc!
Am o ruda ce sta la casa intr-o comuna la vreo 20km de orasul in care locuiesc si as putea face sediul social acolo.

Imi puteti spune ce dezavantaje sunt in situatia asta?

Multumesc
Salut,

Momentan am un PFA cu sediul in apartamentul cu o camera in care locuiesc si vreau sa infiintez un SRL-D cu sediul social in acelasi loc.

Am mai cautat despre problema asta, dar situatiile erau cu doua societati comerciale, si nu PFA si SRL.

Pot sa trec sediul social pentru SRL-D pe aceeasi adresa, si daca da, este o alta procedura?

Multumesc