avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate MariaDrF

Activitate MariaDrF

Răspuns la discuția divort amiabil
Va multumesc.
Răspuns la discuția divort amiabil
Scuze, am tot citit pe net ca sulta aceasta, un fel de despagubire pe care o ofera cel care ramane cu casa, se calculeaza dupa o formula standard. Dar, cum am discutat mai sus, banuiesc ca ne putem intelege ca aceasta suma de bani sa fie mai mare decat rezultatul acelei formule.
Răspuns la discuția divort amiabil
As mai dori sa intreb: in cazul partajului pe cale amiabila, acea sulta pe care trebuie sa mi-o plateasca sotul pt ca el sa devina unic proprietar, trebuie calculata neaparat dupa o formula standard sau poate fi o suma asupra careia cadem de acord ambele parti?
Răspuns la discuția divort amiabil
Am inteles, va multumesc tuturor pentru raspuns.
Răspuns la discuția divort amiabil
Voi cere sa fiu scoasa din calitatea de debitor, asta sigur. Nu mai vreau sa am nicio legatura cu acea casa sau credit. Nu inteleg, insa, prima parte, " la judecarea partajului sa chemati banca ca intervenient conform art 68 si celelalte C.Pr.Civ astfel ca sentinta sa le fie opozabila". Nu cunosc termenii, imi cer scuze...
Discuție divort amiabil
Buna seara,
Vreau sa divortez de sotul meu violent. Impreuna cu sotul meu am initiat un credit Prima Casa in 2014. Apartamentul nu se poate vinde timp de 5 ani. Nu vreau sa raman in apartament, sa ramana el si sa achite ratele (este de acord, la banca se poate face o cerere si pot iesi din credit, el corespunde dpdv al banilor, poate aduce un girant, etc). Ce pretentii/drepturi pot avea eu in cazul acesta? Se impart doar ratele achitate pana acum +diverse amenajari in casa, nu? Am facut un calcul (rate+renovari+amenajari, etc) si am spus ca pretind 2/3 din aceasta suma pt ca eu am avut salariul mai mare ca al lui mereu (deci, am adus mai multi bani in casa mereu). Asta vreau sa convin cu el la notar, sa imi plateasca acea suma si sa ramana el cu casa. Ma gandesc ca daca ajungem la tribunal cu toate cartile pe fata, va pierde mult mai mult.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Probleme de serviciu
Multumesc frumos pentru informatii!
Buna ziua,

Am niste probleme la locul de munca. Sunt insarcinata si tot ce mi-am dorit a fost sa stau acasa cat mai rapid pt ca am un job si un colectiv foarte stresant (mai exact sefa este stresanta). Asa ca, citind legea pe net, am vazut ca cele 126 zile de concediu de maternitate pot fi impartite si in functie de cum "doreste gravida ", singura conditie fiind cele 42 zile obligatoriu de pastrat dupa nastere. Dorind sa raman cat mai rapid acasa, mi-am calculat aceste zile exact asa, pastrand cele 42 zile pt dupa nastere, iar restul de 84 mi-am propus sa le iau inainte de nastere. Am ai avut si niste zile de concediu de odihna si am apucat si am luat deja concediul de odihna. Dupa care aflu ca nu este chiar cum vrea gravida ca doar nu o sa nasc fix in data estimativa, iar medicii nu dau 84 zile de prenatal. Si a trebuit sa mai vin 2 saptamani la serviciu pt ca imi dadea cu virgula. Nicio problema din partea mea, am venit.
Sefa mea este o persoana extrem de dificila. Mi-a reporsat ca de ce a trebuit sa mai vin la serviciu, "nu puteai sa iti iei un medical, ceva?" Este suparata si nu inteleg de ce, pt ca inainte sa plec in concediul de odihna, am predate toate taskurile unei fete care ma va inlocui pe perioada cat voi creste copilul. Si acum de ce am mai venit ca oricum nu mai am nimic de facut (adica iau banii degeaba, asta a vrut sa spuna). Am incercat sa ii explic f delicat ca eu nu vreau sa sabotez pe nimeni, nu vin aici sa imi bat joc de nimeni, plus ca am spus ca nu e nimic daca taskurile au fost deja predate, pot oricand sa o ajut pe fata care ma inlocuieste si sa fac orice altceva mai este nevoie. Long story short, a tipat azi la mine mult mai rau decat oricand, m-a jignit (ca nu sunt in stare sa imi fac treaba la jos si de aceea trebuie sa lucrez in week-end si concedii), mi-a zis ca ei nu I se pare justificat faptul ca am redus programul de lucru la 6 ore la recomandarea medicului ca nu facem cine stie ce munca aici la birou. Si pt ca tipa si ma jignea, am luat laptopul si am plecat din sedinta pe care o aveam cu ea. Si a strigat dupa mine ca "stai ca nu am terminat" si ca imi face raport la HR ca am parasite sedinta. Nu, asa ceva nu este admisibil la un loc de munca, chiar daca nu as fi gravida. Si, mai ales ca sunt gravida, asa se poarta cu mine? As dori sa stiu unde pot sa fac o plangere din cauza asta. Nu e prima oara cand are asemenea comportament si nu sunt singura persoana cu care se poarta urat. Stressul imi poate afecta sarcina/copilul.
Va multumesc anticipat! Stiu ca pare hilar la prima vedere, dar pur si simplu nu am mai suportat si am plecat din sedinta, poate ca simt ca merit mai mult respect si protectie, mai ales in situatia in care sunt.
Răspuns la discuția Drepturi la locul de munca
Multumesc mult pentru raspunsul detaliat. Asa este, viata privata nu are ce cauta in mailurile de serviciu si nu am sau am sters ce era privat. Simteam doar ca imi este, totusi, violata intimitatea, chiar daca sunt mailuri de serviciu. Adica as prefera sa las laptopul la serviciu si sa ofer parola inbox-ului persoanei care imi tine locul si sa caute cand are nevoie de ceva, nu sa pun toate mailurile pe un server unde poate citi toata lumea...
Răspuns la discuția Drepturi la locul de munca
Va multumesc frumos pentru raspuns!