avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate peterbilt

Activitate peterbilt

Aveti perfecta dreptate, sunt demersuri care pot ajuta si pe care am de gand sa le pun in aplicare. Desi asta ar insemna sa ma substitui organelor abilitate. Pentru ce naiba mai platim taxe si impozite? Sa facem anchete pe cont propriu? Totusi eu sunt de parere ca Legea 61 este foarte buna, este in vigoare, doar ca ....trebuie aplicata. Cum noi suntem un popor de oameni milosi, gasim intotdeauna scuze si intelegere pentru infractori si contravenienti (vezi politia). Dupa cum spunea si un antevorbitor aici, politia nu da sanctiuni gratuite. Deci, din start s-a creat premisa ca eu sunt nebun, fac reclamatii aiurea si pun politia pe drumuri. Totusi, in cazul meu, politia a venit si a constatat ca reclamatia este veridica. Daca se intampla asa ceva in America, deja la a doua reclamatie politia le darama usa si ii lua in catuse. Dar, ca sa il citez pe proprietar, n-ai ce face, asta e Romania.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Presedintele asociatiei de proprietari poate doar sa sesizeze la randul lui politistul de proximitate. Si cam atat. Eventual sa participe ca martor la un posibil proces.
Duminica seara am sunat din nou la sectie si in 15 minute a venit un echipaj care a constatat ca reclamatia nu este un fals.. Deci nu poate fi vorba de sanctiuni gratuite. S-au dus sus la vecini iar acestia nu au catadixit sa deschida usa. Desi politistii, auzind cu urechile lor balamucul de deasupra, chiar au insistat batand tare si de mai multe ori in usa. Luni am luat din nou legatura cu proximistul, care mi-a spus ca asteapta procesul verbal de la echipaj si va lua legatura cu chiriasii si proprietarul. Parca traiesc intr-un film prost. Exact aceleasi lucruri s-au intamplat cu un an in urma, dar cu alti chiriasi ca si actori principali. Toata lumea se face ca munceste, iar mie imi pica tavanul in cap in fiecare noapte.
Am facut si acest lucru, Chiar astazi. Astept rezultate. Desi sunt extrem de pesimist. Am facut acest lucru si in trecut si nu am avut succes. Iar proprietarul urmareste doar interesul propriu. M-a si avertizat sa nu-i mai hartuiesc chiriasii.
1. Nu cred ca este relevant pentru mine daca stau sau nu cu forme legale. I-am reclamat la politie iar politia ar fi trebuit sa-si faca datoria. Cu atat mai mult daca ar fi stat ilegal.
2. Cunosc la perfectie Legea 61/1991. Am pus si la avizierul blocului un print cu aceasta lege si un altul din partea administratiei imobilului in care rugam insistent persoanele care locuiesc cu chirie sa respecte orele legale de liniste.
Totusi cred ca o audienta la seful sectiei de politie este o idee foarte buna.
Am depus si o petitie online la politia capitalei.
De mentionat ca acei chiriasi care au fost avertizati / amendati de politie au plecat de aproape un an. Si nu datorita actiunilor politiei. Dupa ce au fost amendati / avertizati au mai stat cel putin jumatate de an. Si nu s-au linistit deloc. Dupa cum spus si in formularea initiala, de atunci au mai fost cateva serii de chiriasi. Iar datorita ineficientei actiunilor politiei am ezitat indelung sa mai apelez la ei. Chiriasii care locuiesc in prezent ( un italian si doua romance) au venit la jumatatea lunii ianuarie. Aceeasi activitate de noapte, aceleasi probleme.
1. Din spusele proximistului se pare ca stau cu forme legale.
2. Politistii au spus ca i-au amendat. Eu nu sunt foarte convins de asta.
3. Nu am vecini decat deasupra si dedesubt. Si vecina de jos aude zgomot, dar este batrana si nu vrea probleme. Plus ca la ea zgomotul nu este atat de deranjant.
De aproximativ doi ani ma confrunt cu o situatie extrem de frustranta care tinde sa devina disperata. Deasupra apartamentului in care locuiesc eu stau cu chirie niste persoane care nu au niciun fel de consideratie pentru bunul simt. Pe scurt, fac un zgomot infernal pe timpul noptii si uneori chiar si ziua. Trebuie specificat faptul ca nu este vorba despre muzica data tare. Tropaie incaltati, bubuie, muta mobila, trantesc lucruri, zbiara unii la altii. Asta la diferite ore din noapte. Este imposibil sa te poti odihni. Situatia dureaza de aproximativ doi ani, timp in care s-au perindat vreo patru serii de chiriasi. Absolut toti extrem de nesimtiti. La inceput am fost la ei si i-am rugat sa faca liniste macar pe timpul noptii. Am vorbit cu fiecare dintre ei, de fiecare data cand apareau unii noi. Fara succes. Dupa care am luat legatura cu proprietarul. Fara succes. Ba chiar proprietarul m-a amenintat ca daca ii mai hartuiesc chiriasii o sa am parte de razboi cu el. Am luat legatura cu politistul de proximitate care in afara faptului ca ma tinea la curent cu faptul ca ii atentioneaza pe chiriasi, nu a facut nimic palpabil. La un moment dat proximistul mi-a sugerat sa sun la sectie si sa anunt ca ma deranjeaza vecinii. Ceea ce am si facut. Am chemat politia cam de 3-4 ori pe saptamana. La un moment dat am ajuns sa-mi fie jena de politisti, de parca eu as fi fost problema. Credeti ca s-a facut liniste? Nici vorba. Politistii mi-au spus ca in afara de a-i avertiza sau amenda, nu au ce face. Situatia continua si in prezent. Am 46 de ani, un serviciu solicitant si datorita faptului ca nu ma pot odihni noaptea devin pe zi ce trece mai obosit, mai irascibil. Locuiesc impreuna cu fiica mea, eleva de liceu si cu parintii care au o varsta inaintata. Toti suntem afectati de aceasta situatie. In conditiile in care politia nu aplica legea si este total ineficienta, ma gandesc tot mai serios sa-mi fac dreptate singur. Care ar fi solutia legala in cazul meu.? Desi in fiecare zi ma conving de faptul ca nu exista o solutie normala, legala, rationala, pentru aceasta situatie.
Multumesc anticipat pentru orice sfat sau solutie viabila !