avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate ODA1

Activitate ODA1

Persoanele din conducerea unei Asociatii /ONG pot completa formularul 230 pentru sustinerea entitatii nonprofit condusa?
Punerea ei in executare

Liviu Voinea a scris:

Doriti asistenta pentru emiterea unei somatii europene de plata ?
sau doar pt. punerea ei in executare?

Sunt 2 proceduri distincte :
Procedura europeană de somație de plată
si Punere ei in executare.

Solicitare executare silita - somatie europeana de plata debitor Slovenia
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma contactati daca cunoasteti informatii/avocat/executor in Romania care poate da curs solicitarii privind executarea unui debitor persoana juridica din Slovenia in baza unei hotarari priv emiterea somatiei europene de plata emisa de judecatorie.
Pentru asociatiile care sunt constituite din persoane fizice mai este necesara depunerea declaratiei de beneficiar real in contextul noilor modificari?

Daca da, pentru asociatii unde se depune declaratia?
Acelasi lucru vreau sa mi-l clarific si eu...
La Registrul Comertului nu am reusit sa discut cu nimeni. Oare ar trebui aflat de la Min. Justitiei?

Multumesc
Din moment ce contractele de munca part-time vor fi taxate cu contribuții sociale la valoarea lor reala incepand cu 1 ianuarie 2020, suntem obligati sa majoram salariul minim brut pentru programul part-time de 2 ore/zi la 558 lei/luna sau valoarea reala poate ramane 520 lei/luna?
Daca anul trecut, pentru un contract de munca cu timp partial de 4 ore pe zi, salariul brut nu putea fi mai mic de 1.040 de lei, in timp ce pentru contractele cu timp partial de 2 ore pe zi, salariul brut nu putea scadea sub 520 de lei (praguri calculate astfel incat, dupa plata impozitului si a contributiilor sociale, angajatul sa nu aiba un venit negativ) - acum, din moment ce calculul taxelor aferente contractelor cu timp partial se face avand ca baza venitul brut realizat si nu un salariu minim brut pe economie, mai suntem obligati sa majoram salariul minim pentru doua ore?

Multumesc
Salariul minim pt 2 ore trebuie majorat in functie de salariul minim pe economie?
Daca pana in decembrie 2019 salariul minim pt 2 ore era 520 lei/ luna (2080/4), din ianuarie 2020 este obligatoriu sa majoram salariul minim la 558 lei/luna (2230/4)?
Multumesc
Buna ziua

Este legal ca o asociatie care promoveaza valorilor sociale din sport, sa sponsorizeze o persoana fizica care antreneaza o echipa de fotbal cu o suma lunara?
Daca da, ce documente sunt necesare?

Va multumesc
Buna ziua,
Cui ne adresam pentru executarea unui client/debitor cu sediul in stat membru UE, in baza unei hotarari judecatoresti - soamtie europeana de plata emisa in Romania, comunicata de catre instanta debitorului si necontestata?
Exista executori in Romania cu competenta in strainatate sau executarea se face prin avocat din Romania in functie de legislatia din tara in care se doreste executarea?

In cazul in care aveti solutii, rog date de contact executor/avocat in vederea discutarii problemei in privat.

Va multumesc