Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 2020 part-time 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 2020 part-time 2 ore

Salariul minim pt 2 ore trebuie majorat in functie de salariul minim pe economie?
Daca pana in decembrie 2019 salariul minim pt 2 ore era 520 lei/ luna (2080/4), din ianuarie 2020 este obligatoriu sa majoram salariul minim la 558 lei/luna (2230/4)?
Multumesc
Intr-adevar, salariul minim pentru 2 ore trebuie majorat in functie de salariul minim pe economie ... In speta, angajatorul este obligat sa majoreze un astfel de salariu.
Daca anul trecut, pentru un contract de munca cu timp partial de 4 ore pe zi, salariul brut nu putea fi mai mic de 1.040 de lei, in timp ce pentru contractele cu timp partial de 2 ore pe zi, salariul brut nu putea scadea sub 520 de lei (praguri calculate astfel incat, dupa plata impozitului si a contributiilor sociale, angajatul sa nu aiba un venit negativ) - acum, din moment ce calculul taxelor aferente contractelor cu timp partial se face avand ca baza venitul brut realizat si nu un salariu minim brut pe economie, mai suntem obligati sa majoram salariul minim pentru doua ore?

Multumesc
Daca salariile actuale sunt sunt minimum pe economie, atunci sunteti obligati sa le majorati.