avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate 123monica

Activitate 123monica

Răspuns la discuția Căldură sistată din subsol
Va multumesc!
Da, a fost oprita din subsol pentru ca a hotarat comitetul sa dea drumul la caldura la intai noiembrie. Asta i-a spus presedintele sotului meu. In tot acest timp am folosit aerul conditionat. Sotul meu l-a intrebat pe presedinte daca i se pare normal sa platesc energia electrica si consumul de gaze suplimentar, pentru ca atata timp cat nu avem caldura, majoritatea locatarilor folosesc aragazul. Evident, raspunsul a fost pozitiv.
Eu am citit legea 230 si nu reiese ca o astfel de hotarare o poate lua comitetul sau adunarea generala, poate fi luata aceasta hotarare doar in cazuri exceptionale, cel putin asa inteleg eu.
Daca exista vreo prevedere legisativa care le da acest drept, va rog sa ma indrumati.
In fiecare an avem aceasta problema, si vreau sa pun capat acestui abuz.


Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
In fiecare an cand RADET da drumul la caldura, in blocul nostru se opreste din subsol. Mentionez ca blocul nostru are montate repartitoare, si fiecare proprietar are posibilitatea sa-si opreasca caldura in apartament.
Care este legislatia care permite sistarea caldurii din subsolul blocului si care imi interzice sa am un trai decent?
Cum pot rezolva aceasta problema?

Va multumesc!
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
In luna august 2016 am achizitionat un autoturism din germania, achizitie intracomunitara, aplicare taxare inversa. Amortizarea este pe 4 ani. Incepand cu 01.01.2018, vreau sa devin neplatitor de tva la cerere.
In acest caz pentru autoturism trebuie sa fac ajustare de tva?

Multumesc!
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.

Daca un furnizor a intocmit factura cu date eronate, cu privire la datele de identificare ale firmei acestuia, se mai poate corecta prin modificarea facturii direct pe formularul respectiv cu semntura si stampila, asa cum se proceda in trecut?

Multumesc!
Răspuns la discuția Termen depunere declaratia 010

In aceasta dimineata am primit:
Noile plafoane fiscale utilizate in anul 2017
06-Feb-2017

In cele de mai jos, regasiti toate plafoanele fiscale utilizate in 2017, conform informatiilor oficiale transmise de autoritatile fiscale.
1. Plafonul pentru inregistrarea ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor
LUNA IANUARIE 2017;
- cifra de afaceri sub 100.000 EUR; - cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este de 4.5411 lei
(cel de la inchiderea exercitiului financiar precedent - 31.12.2016), prin urmare plafonul este de 454.110 lei
INCEPAND CU LUNA FEBRUARIE 2017;
cifra de afaceri sub 500.000 EUR;
- cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este de 4.5411 lei (cel de la inchiderea exercitiului
financiar precedent - 31.12.2016), prin urmare plafonul este de 2.270.550 lei
2. Plafonul pentru inregistrarea in scopuri de TVA
65.000 EUR; - echivalentul in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de BNR la data aderarii si se rotunjeste la
urmatoarea mie, respectiv 220.000 lei.
3. Plafonul pentru iesirea din sistemul TVA la incasare
cifra de afaceri 2.250.000 lei.
4.Plafonul pentru inregistrarea in scopuri de TVA pentru achizitiile intracomunitare de bunuri
10.000 EUR, respectiv 34.000 lei - echivalentul in lei se stabileste la cursul valutar de schimb comunicat de BNR la
data aderarii.
5. Plafonul pentru modificarea perioadei fiscale la TVA de la trimestru la luna
cifra de afaceri de 100.000 EUR; - contravaloarea in lei se determina pe baza cursului de schimb comunicat de BNR
valabil pentru data de 31 decembrie a anului 2016 de 4,5411 lei respectiv plafonul de 454.110 lei.
6. Plafonul pentru vanzari la distanta;
35.000 EUR; - contravaloarea in lei se stabileste pe baza cursului valutar de schimb comunicat de BNR la data aderarii
si se rotunjeste la cifra miilor. Rotunjirea se face prin majorare, cand cifra sutelor este egala cu sau mai mare decat 5,
si prin reducere, cand cifra sutelor este mai mica decat 5, prin urmare plafonul este de 118.000 lei.
7. Plafonul pentru trecerea de la norma de venit la sistem real;
100.000 EUR
contravaloarea in lei se determina pe baza cursului de schimb mediu anual comunicat de BNR valabil la sfarsitul
anului 2016 de 4,4908 lei respectiv plafonul de 449.080 lei.

Am cautat aceste informatii oficiale pe anaf, dar nu le-am gasit.
A gasit cineva a gasit cineva pe anaf asa ceva?

Multumesc!
Răspuns la discuția Termen depunere declaratia 010
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, dar cat timp art.55 din codul fiscal ,,(2) Persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit comunică organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plătește impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.'' nu este abrogat, eu cred ca trec la impozit micro doar firmele care raman platitoare de impozit pe profit, adica cele care au CA cuprinsa intre 100.000 eur - 500.000 eur.
Intre timp, am sunat la asistenta contribuabili si am intrebat daca cei care au CA sub 100.000 eur depun declaratia pentru micro pe data 31.03.2017 urmand ca acestia sa devina micro cu 01.01.2017, conform codului fiscal.Raspunsul primit: in acest moment nu pot sa va raspund la aceasta intrebare pentru ca nu exista norme de aplicare a ordonantei 3/06.01.17.
Buna dimineata,

Va rog mult sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Am mers la administratie sa depun declaratia 010 pentru trecere de la impozit pe profit la microintreprindere cu 01.01.2017, cifra de afaceri sub plafonul de 100.000 eur. Conform codului fiscal termenul de depunere este 31.03.2017. Cei de la administratie nu mi-au primit declaratia, deoarece conform ordonantei 3 din 06.01.2017 trecerea se face tot cu 01.02.2017.
Poate nu am inteles bine ordonanta 3. Am cautat modificarea sau abrogarea termenului 31.03.2017, dar nu am gasit nimic.
Este corect ce spun cei de la administratie?


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.

O firma platitoare de tva si inscrisa in ROI, obiect de activitate - programare IT, primeste de la o firma din Australia o factura pe care are cod de tva EU3720......Factura este fara tva.
Din ce am citit, am inteles ca acest cod al furnizorului este un cod special pentru astfel de servicii prestate pe teritoriul uniunii europene si se aplica taxarea inversa. Acest tip de factura se declara in declara in d300, dar nu si in d390 (codul nu poate fi verificat in vies).
Am inteles corect?
Multumesc mult!
Multumesc mult!