Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Termen depunere declaratia 010
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Termen depunere declaratia 010

Buna dimineata,

Va rog mult sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Am mers la administratie sa depun declaratia 010 pentru trecere de la impozit pe profit la microintreprindere cu 01.01.2017, cifra de afaceri sub plafonul de 100.000 eur. Conform codului fiscal termenul de depunere este 31.03.2017. Cei de la administratie nu mi-au primit declaratia, deoarece conform ordonantei 3 din 06.01.2017 trecerea se face tot cu 01.02.2017.
Poate nu am inteles bine ordonanta 3. Am cautat modificarea sau abrogarea termenului 31.03.2017, dar nu am gasit nimic.
Este corect ce spun cei de la administratie?

Si dupa parerea mea este 25.02.2017:

" (7) Pentru anul 2017, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 47 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2017, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, până la data de 25 februarie 2017 inclusiv. Prin excepţie de la prevederile art. 41 şi 42, până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1-31 ianuarie 2017. Rezultatul fiscal se ajustează corespunzător acestei perioade fiscale."
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, dar cat timp art.55 din codul fiscal ,,(2) Persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit comunică organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plătește impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.'' nu este abrogat, eu cred ca trec la impozit micro doar firmele care raman platitoare de impozit pe profit, adica cele care au CA cuprinsa intre 100.000 eur - 500.000 eur.
Intre timp, am sunat la asistenta contribuabili si am intrebat daca cei care au CA sub 100.000 eur depun declaratia pentru micro pe data 31.03.2017 urmand ca acestia sa devina micro cu 01.01.2017, conform codului fiscal.Raspunsul primit: in acest moment nu pot sa va raspund la aceasta intrebare pentru ca nu exista norme de aplicare a ordonantei 3/06.01.17.
Poate fi si cum spuneti d-voastra , pt. ca OUG3/2017 a intrat in vigoare in 6.01.2017, la data publicarii si deci cf Codului Fiscal la 01.01.2017 trebuia deja sa treceti la micro. Atunci sa asteptam normele.

Ce sa mai putem spune despre modul in care se fac actele normative in tara asta? Pana si contrar bunului simt pana la urma, ca sa nu mai vorbesc de logica.

OUG 3 / 2017 e data impotriva art 4 din Codul Fiscal, pt ca de aceia au aruncat un Art. III in aceasta OUG:. - (1) Prin derogare de la prevederile art. 4 din Legea nr. 227/2015.

Codul fiscal:

Art. 4. - Modificarea şi completarea Codului fiscal
(1) Prezentul cod se modifică şi se completează prin lege, care intră în vigoare în termen de minimum 6 luni de la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) În cazul în care prin lege se introduc impozite, taxe sau contribuţii obligatorii noi, se majorează cele existente, se elimină sau se reduc facilităţi existente, acestea vor intra în vigoare cu data de 1 ianuarie a fiecărui an şi vor rămâne nemodificate cel puţin pe parcursul acelui an.
(3) În situaţia în care modificările şi/sau completările se adoptă prin ordonanţe, se pot prevedea termene mai scurte de intrare în vigoare, dar nu mai puţin de 15 zile de la data publicării, cu excepţia situaţiilor prevăzute la alin. (2).
(4) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) şi (2) modificările care decurg din angajamentele internaţionale ale României.

Asa si eu ca ministru, pot sa dau o ordonanta de urgenta prin derogare de la orice act normativ sa mi se vireze in cont 1 miliard de euro de la bugetul de stat. Care era urgenta OUG 3/2017 in legatura cu impozitul micro numai cei care au dat-o o stiu. Deja am politizat discutia.
Ioan Petru Butariu, Contabil

In aceasta dimineata am primit:
Noile plafoane fiscale utilizate in anul 2017
06-Feb-2017

In cele de mai jos, regasiti toate plafoanele fiscale utilizate in 2017, conform informatiilor oficiale transmise de autoritatile fiscale.
1. Plafonul pentru inregistrarea ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor
LUNA IANUARIE 2017;
- cifra de afaceri sub 100.000 EUR; - cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este de 4.5411 lei
(cel de la inchiderea exercitiului financiar precedent - 31.12.2016), prin urmare plafonul este de 454.110 lei
INCEPAND CU LUNA FEBRUARIE 2017;
cifra de afaceri sub 500.000 EUR;
- cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este de 4.5411 lei (cel de la inchiderea exercitiului
financiar precedent - 31.12.2016), prin urmare plafonul este de 2.270.550 lei
2. Plafonul pentru inregistrarea in scopuri de TVA
65.000 EUR; - echivalentul in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de BNR la data aderarii si se rotunjeste la
urmatoarea mie, respectiv 220.000 lei.
3. Plafonul pentru iesirea din sistemul TVA la incasare
cifra de afaceri 2.250.000 lei.
4.Plafonul pentru inregistrarea in scopuri de TVA pentru achizitiile intracomunitare de bunuri
10.000 EUR, respectiv 34.000 lei - echivalentul in lei se stabileste la cursul valutar de schimb comunicat de BNR la
data aderarii.
5. Plafonul pentru modificarea perioadei fiscale la TVA de la trimestru la luna
cifra de afaceri de 100.000 EUR; - contravaloarea in lei se determina pe baza cursului de schimb comunicat de BNR
valabil pentru data de 31 decembrie a anului 2016 de 4,5411 lei respectiv plafonul de 454.110 lei.
6. Plafonul pentru vanzari la distanta;
35.000 EUR; - contravaloarea in lei se stabileste pe baza cursului valutar de schimb comunicat de BNR la data aderarii
si se rotunjeste la cifra miilor. Rotunjirea se face prin majorare, cand cifra sutelor este egala cu sau mai mare decat 5,
si prin reducere, cand cifra sutelor este mai mica decat 5, prin urmare plafonul este de 118.000 lei.
7. Plafonul pentru trecerea de la norma de venit la sistem real;
100.000 EUR
contravaloarea in lei se determina pe baza cursului de schimb mediu anual comunicat de BNR valabil la sfarsitul
anului 2016 de 4,4908 lei respectiv plafonul de 449.080 lei.

Am cautat aceste informatii oficiale pe anaf, dar nu le-am gasit.
A gasit cineva a gasit cineva pe anaf asa ceva?

Multumesc!