avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate andreea-oana

Activitate andreea-oana

andabelea a scris:

Trebuie sa treaca termenu de apel, ca aceasta hotarare sa fie definitiva apoi sa mergeti la judecatorie sa o legalizati( 5 lei taxa timbru pentru fiecare exemplar) apoi va duceti la politie cu sentunta si carnetul


Multumesc! Deci dupa ce termenul expira ma duc la registratura judecatoriei (intreb pt ca trebuie sa vad ce program au) cu taxa de timbru si cerere de legalizare? Trebuie sa ma duc fix in ziua in care expira termenul de apel sau am la dispozitie cateva zile dupa?
si dupa ce expira termenul de apel ce am de facut si cat timp mai am la dispozitie?
am inteles ca termenul expira la o luna dupa data postei (deci cand a ajuns notificarea deciziei la mine)
multumesc!
Buna ziua! As avea nevoie de putin ajutor.
Am atacat in instanta PV prin care agentul de la politia rutiera a dispus sa mi se ridice permisul auto si am pierdut acest proces. Am primit acasa sentina insa nu este definitiva. Am intrebat la politie si mi-au spus ca trebuie sa ma prezint la ei cu sentinta definitiva si abia apoi pot sa predau carnetul.
Ma puteti ajuta sa imi spuneti ce trebuie sa fac acum ca sa obtin aceasta sentinta definitiva? Nu doresc sa fac apel.
Multumesc mult!
multumesc! avand in vedere ca inca nu am facut inca nunta la biserica si petrecerea, nu vroiam sa fac tam tam la birou inca :)
buna, am si eu o intrebare, in ce constau aceste verificari?
in sensul ca nu am nici o problema sa vina la noi acasa si sa puna cate intrebari doresc, sa vorbeasca cu vecinii, dar as vrea sa stiu daca ajung sa contacteze oameni de la servici/parinti/rude etc
Buna ziua!
As avea nevoie de consultanta in vederea unei casatori cu un cetatean non-UE.
Mai exact problema pe care o avem este eliberarea atestatului de stare civila din tara acestuia (Peru). Acest atestat este necesar pentru ca ambasada Peru din Bucuresti sa elibereze actul necesar pentru casatorie.
Din pacate nimeni din Lima nu ne poate ajuta cu eliberarea acestui act si avem nevoie de el in original cat mai repede. Am inteles ca orice ar putea solicita acest act dar din pacate nu avem la cine apela acolo.
Daca cineva stie de vreo posibilitate de a rezolva aceasta problema, bineinteles suntem dispusi sa platim pentru acest document. Ne grabim foarte tare.

Multumesc mult!
Andreea