avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianul

Activitate ciprianul

Răspuns la discuția Radiere auto
ynocentta a scris:

Daca dv ati cumparat auto de la intermediar,cum ati incheiat documente legale in lipsa certificatului fiscal ?
Radierea auto in situatia expusa de dv se poate solicita la autoritatea fiscala responsabila domiciliului proprietarului bunului mobil
La vanzarea unui autoturism, acesta nu se radiaza. In acest caz, operatiunea se numeste transcriere
Din punctul meu de vedere nu ar fi asa o a mare problema ca circul cu ea asa(are talonul curat).

Chiar daca nu sesizati,va confruntati cu o mare problema,avand in vedere ca termenul legal in care se finalizeaza procedura de inmatriculare este de 30 de zile de la incheoerea actului de tranzactionare auto,ori in cazul dv pe "talonul curat " este mentionat numele proprietarului...nu al dv
Da ,poate sa va ia numerele
In conditiile in care proprietarul din cartea de identitate auto nu detine incheiat document de instrainare cu dv,acesta poate reclama situatia la SPR,caz in care politia va constata ca dv detineti un bun mobil pentru care nu ati finalizat procedura de inmatriculare,nu ati solicitat schimbarea talonului


persoana intermediara avea certificatul fiscal de la proprietar!
talon curat= nu are trecut nimic la "instrainat catre" si avand in vedere ca repet taxa de inmatriculare e 7000 ron ,nu va inscrie nimeni aceasta masina niciodata! deci cautam sa ne descurcam cum putem :) .


..Da ,poate sa va ia numerele
In conditiile in care proprietarul din cartea de identitate auto nu detine incheiat document de instrainare cu dv,acesta poate reclama situatia la SPR,caz in care politia va constata ca dv detineti un bun mobil pentru care nu ati finalizat procedura de inmatriculare,nu ati solicitat schimbarea talonului [qout]..

proprietarul nu detine docmunet de instarainare cu mine dar are cu intermediarul iar eu la randul meu cu intermediarul.....

cu toate astea,,,,,, ce problema ar avea proprietarul ca merg eu cu ea asa? (in afara de nr de inmatriculare) cu ce il deranjeaza? pierde undeva ceva?
Răspuns la discuția Radiere auto
pai fiscalul e la mine, am trecut o deja pe numele meu la fisc! intreb daca imi poate lua numerele cumva ?
Discuție Radiere auto
buna seara! Am cumparat o masina de la un intermediar cu numere de neamt. vanzatorul avea dovada anaf ca taxa a fost platita si nerecuperata . toate bune si frumoase pana aici. dupa ce am cumparat o am mers la fisc sa o trec pe numele meu dorind sa o inscriu insa surpriza,taxa a fost recuperata de catre proprietar! Din punctul meu de vedere nu ar fi asa o a mare problema ca circul cu ea asa(are talonul curat). problema este la proprietarul din neamt ca are numerele platite si le vrea inapoi! intrebarea mea este: daca toate actele sunt la mine (cartea masinii,talonul....) o poate radia? daca da ,ce se poate intampla? totusi are o taxa enorma de 70 mil si nu se merita. astept un raspuns concret. multumesc
Răspuns la discuția Recuperare timbru de mediu
nu taxa auto s a platit ci timbru de mediu! se mai poate recupera de catre mine?
buna ziua! daca eu cumpar un auto careia i s a platit timbru de mediu luna trecuta fara sa fie restituit vechiului propietar pot sa incasez eu ca nou proprietar valoarea timbrului de mediu?
Discuție Talon pierdut
buna ziua! Am cumparat o masina de la constanta! iar eu sunt din braila, problema e ca nu am apucat sa o inscriu si am pierdut talonul! ce e de facut? multumesc
Răspuns la discuția Taxa auto, recuperare
de ce?care e motivul? din ce stiu taxa e ilegala!
Răspuns la discuția Taxa auto, recuperare
am sperat ca pica taxa, neavand nici banii necesari in momentul respectiv
Răspuns la discuția Taxa auto, recuperare
da.
Răspuns la discuția Taxa auto, recuperare
scuze ,ma refeream ca masina am cumparat o cu nr de romania