avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate damaschin1962

Activitate damaschin1962

Discuție Pensie publica
Sunt născut în februarie1960, pensionar MApN, din anul 2000. Am lucrat 24 ani în MApN din care 16 ani grupa I. Dupa anul 2005 am lucrat 11 ani în domeniul civil plătind, contribuțiile normal, ani care nu au mai fost contabilizati la pensie(m-am luat după legea 164/2001 care spunea ca vechimea se ia în considerare doar pentru pensie civilă).
Acum doresc să mă pensionez și am următoarele întrebări:
1)La ce vârstă mă pot pensiona conform legii 263/2010, cu noua vechime având în vedere ca am lucrat 16 ani la grupa I în MAN?
2)Se i-a în considerare perioada lucrată la grupa I în MAN?
3)Trebuie să realizez vechimea minimă impusa de legea 263/2010?
4)Dacă nu am vechimea impusă de 263/2010 voi pierde perioada lucrată?
5)În 2010 am avut o perioadă de 8 luni în care nu am lucrat.Pot cumpara această perioadă ca vechime pensie?
Vă multumesc!
Discuție pensii
Sunt născut în februarie1960, pensionar MApN, din anul 2000. Am lucrat 24 ani în MApN din care 16 ani grupa I. Dupa anul 2005 am lucrat 11 ani în domeniul civil plătind, contribuțiile normal, ani care nu au mai fost contabilizati la pensie(m-am luat după legea 164/2001 care spunea ca vechimea se ia în considerare doar pentru pensie civilă).
Acum doresc să mă pensionez și am următoarele întrebări:
1)La ce vârstă mă pot pensiona conform legii 263/2010, cu noua vechime având în vedere ca am lucrat 16 ani la grupa I în MAN?
2)Se i-a în considerare perioada lucrată la grupa I în MAN?
3)Trebuie să realizez vechimea minimă impusa de legea 263/2010?
4)Dacă nu am vechimea impusă de 263/2010 voi pierde perioada lucrată?
5)În 2010 am avut o perioadă de 8 luni în care nu am lucrat.Pot cumpara această perioadă ca vechime pensie?
Vă multumesc!
Va rog sa imi spuneti daca reguile de convietuire la bloc(ore intre care se pastreaza linistea obligatoriu, utilizare spatiul comun, utilizare lift, etc.) sunt stipulate undeva sau sunt doar de bun simt.
Un vecin s-a mutat si nu mai plateste nici o contributie pe scara de 5 ani.Este vreo posibilitatea de recupereare a datoriei?Cand si cum se poate scoate la vanzare proprietatea acestuia pentru neplata datoriei?
Discuție Girant
Am calitate de girant iar persoana care a facut imprumutul nu a platit o perioada si drept urmare mi s-au pus popriri pe salarii, conturi si mi s-a anulat descoperirea de card. Altfel spus am fost prins la "mantinela".Intre timp persoana respectiva isi plateste datoria dar eu am ramas cu toate drepturile de lucru cu bancile taiate.
Este vreo cale legala de a fi schimbata calitatea mea de girant?
Daca cel care a facut creditul gaseste alt girant poate sa ma schimbe pe mine ca girant? Este vreo posibilitate legala?
Eu acum nu mai am posibilitatea de a lucra deloc cu bancile spunandu-mi ca sunt girant si am fost pus sub poprire.(nu pot face imprumuturi, mi s-a taiat descoperirea de card, nu pot nici macar sa-mi girez sora).
Va multumesc!
Discuție Giranti
Am girat o anumita persoana iar ea nu mai vrea sa plateasca creditul.Executorul mi-a facut poprire pe pensie(si celorlalti 2 giranti).Am vreo posibilitate de a recupera banii popriti de la cel care a facut imprumutul?Recunosc ca atunci cand l-am girat nu am citit cu atentie contractul si ca acolo scrie ca sunt solidar cu el si ca raspund cu toate bunurile mele mobile si imobile.
Răspuns la discuția Obligatii proprietari
Da, in favoarea tuturor apartamentelor.Sa schimbat iluminatul traditional cu unul nou, comanda prin senzori de miscare(pe toata scara)
Pe scara din blocul unde locuiesc sunt 5 apartamente goale(persoane cu alt domiciliu, plecati in strainatate sau decedati).De curand sau facut niste lucrari de reparatii la instalatia electrica de pe scara. Cheltuielile au fost repartizate doar la celelalte 15 apartamente locuite.Administratorul nostru trece la cele 5 apartamente nelocuite cheltuieli totale="0"(spune ca nu are cum sa recupereze de la aceste apartamente cheltuielile).As vrea sa stiu daca este corect sa suportam doar cei care locuiesc apartamentele, cheltuielile de reparatie sau de intretinere pe scara, salariul administratorului sau alte cheltuieli comune.Va multumesc!