Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie publica
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie publica

Sunt născut în februarie1960, pensionar MApN, din anul 2000. Am lucrat 24 ani în MApN din care 16 ani grupa I. Dupa anul 2005 am lucrat 11 ani în domeniul civil plătind, contribuțiile normal, ani care nu au mai fost contabilizati la pensie(m-am luat după legea 164/2001 care spunea ca vechimea se ia în considerare doar pentru pensie civilă).
Acum doresc să mă pensionez și am următoarele întrebări:
1)La ce vârstă mă pot pensiona conform legii 263/2010, cu noua vechime având în vedere ca am lucrat 16 ani la grupa I în MAN?
2)Se i-a în considerare perioada lucrată la grupa I în MAN?
3)Trebuie să realizez vechimea minimă impusa de legea 263/2010?
4)Dacă nu am vechimea impusă de 263/2010 voi pierde perioada lucrată?
5)În 2010 am avut o perioadă de 8 luni în care nu am lucrat.Pot cumpara această perioadă ca vechime pensie?
Vă multumesc!
Legea 223/2015

Art. 77
Pensionarii militari care realizeaza stagii de cotizare in sistemul public de pensii sau care realizeaza vechime in munca in sistemele proprii de asigurari sociale neintegrate sistemului public de pensii, si care nu au fost valorificate la stabilirea pensiei militare de stat, pot solicita stabilirea drepturilor de pensie in sistemul public de pensii sau in sistemele proprii de asigurari sociale neintegrate sistemului public de pensii, in conditiile protocoalelor incheiate intre entitatile implicate.

Cereti relatii de la cele doua entitati despre aceste protocoale.