Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Girant

Am calitate de girant iar persoana care a facut imprumutul nu a platit o perioada si drept urmare mi s-au pus popriri pe salarii, conturi si mi s-a anulat descoperirea de card. Altfel spus am fost prins la "mantinela".Intre timp persoana respectiva isi plateste datoria dar eu am ramas cu toate drepturile de lucru cu bancile taiate.
Este vreo cale legala de a fi schimbata calitatea mea de girant?
Daca cel care a facut creditul gaseste alt girant poate sa ma schimbe pe mine ca girant? Este vreo posibilitate legala?
Eu acum nu mai am posibilitatea de a lucra deloc cu bancile spunandu-mi ca sunt girant si am fost pus sub poprire.(nu pot face imprumuturi, mi s-a taiat descoperirea de card, nu pot nici macar sa-mi girez sora).
Va multumesc!
Dacă aveți poprire, înseamnă că s-a trecut la executare silită. Nu mai sunteți girant, acum sunteți debitor. Până ce debitorul principal, împrumutatul din contractul de credit, plătește tot, veți rămâne debitor și nu puteți schimba nimic.

Văd că nu ați învățat mare lucru și sunteți nerăbdătoare să girați pe altcineva. Sfatul meu este să nu o faceți.
utiliz.damaschin exista o solutie juridica ptr.dvs. si anume, novatia,conform art.1.609(2) NCC,adica un debitor nou il inlocuieste pe cel initial, care este liberat de creditor, stingandu-se astfel obligatia initiala.