avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate raluca03

Activitate raluca03

Răspuns la discuția Profanare de morminte sau nu
buna seara astazi a fost Mama mea la administratia cimitirului sa ceara socoteala la cele intamplate si au zis ca este normal ca unchiul meu sa fie inmormantat acolo ca Titular este tatal lui adica bunicul meu care a murit in urma cu 40 de ani dar Mama mea a facut acte de concesiune si sunt pe numele ei si ca ei nu vad nimic rau i ce au facut eu nu mai intaleg nimic deci noi avem acte de concesiune si cum am platit impozite au zis doar ca Titular este bunicul .Au vb foarte urat cu Mama mea si au socoso afara si ne ameninta ca ne da in judecata .....Putin complicat am vb deja cu un avocat dar avem programare abea saptamana viitoare luni vroiam sa stiu care e diferenta ca bunicul meu e Titular si noi avem doar acte de concesiune nu avem nici un drept sa cerem socoteala .Cand am intrebat daca a vazut actele de concesiune sau actul cu impozit platit a zis ca nu este nevoie sa titularul este tatal decedatului
Răspuns la discuția Profanare de morminte sau nu

stiu doar ca doar mama mea a platit impozit la zi are toate adeverintele si este Titular si nu pot crede ca administratia cimitirului sa vanda locurile de 2 ori dar este foarte urat cea ce s-a intamplat . Iar cei care au facut inmormantarea la locurile noastre nu au platit nici cand impozit pe locuri nu au nici un fel de adeverinta nu au nimic din care sa iese ca au vreun drept pe cele doua locuri toate actele sunt la Mama mea .Din pacate eu mi-s plecata din tara iar Mama mea momentan se afla la parinti ei in moldova noi suntem din timisoara deci nu exista nici un acord scris din partea mamei mele .Dupa pasti urmeaza ca Mama mea sa mearga acasa sa ia legatura cu un avocat sa vedem pe mai departe ce va fi .Stiu ca am avut noroc sa aflam ca au hotarat sa ne excluda de tot din Familie adica nimeni sa nu ia legatura cu noi sa nu stiim ca a murit unchiul meu li sa interzis la toti sa ne mai vorbeasca ca sa nu aflam noi asta si pt asta vrem sa actionam pe partea legala ca nu mi se pare corect am investit Multi bani sa facem un mormant frumos tatalui meu si ma deranjeaza in primul rand ca nimeni nu ne-a anuntat si al doilea acolo e tatal meu va multumesc frumos pt raspuns

Răspuns la discuția Profanare de morminte sau nu
stiu doar ca doar mam mea a platit impozit la zi are toate adeverintele si este Titular si nu pot crede ca administratia cimitirului sa vanda locurile de 2 ori dar este foarte urat cea ce s-a intamplat bn chiar nu imi pot imagina ce fel de Familie am eu din pacate nu sunt in tara si urmeaza ca Mama mea s-a ia legatura cu un avocat sa vada ce poate face pe mai departe .Si in scris sa dea Mama mea iar nu putea ca este plecacata la parinti in moldova si noi suntem din timisoara
buna ziua asi dori sa adresez si eu o intrebare despre profanare de morminte parinti mei aveau 2 locuri de veci normal aprtineau bunicilor mei din partea tatalui meu ei au murit de foarte mult timp bunica cam de 20 de ani si bunicul 60 de ani ,parinti mei au platit in conntinuare impozit si actele sunt pe numele parintilor mei din pacate tatal meu a murit in 2009 si este inmormatat unde sunt si bunici mei am investit bani am facut un mormant frumos acuma actele sunt pe Mama mea si acuma a murit un frate al tatalui meu si l-au inmormantat unde este si tatal meu iar noi nu stim nimic nimeni nu ne-a intrebat daca suntem de acord au vrut sa ascunda de noi cele intamplate vroiam sa stiu ce am putea face pe mai departe legal tinand cont ca mami e propietar ea plateste impozite ,va rog sa ma sfatuiti ce pot face pe mai departe ca doresc sa i dau in judecata