avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate Alesssandro

Activitate Alesssandro

Răspuns la discuția Zile de concediu
Buna seara, pentru a nu deschide un alt topic, voi posta in continuare cu o intrebare referitoare tot la acordarea CO. Exista vreo baza legala pentru care angajatorul iti poate refuza acordarea unui CO atunci cand motivul este reprezentat de probleme medicale (lucru care poate fi demonstrat, prin trimiteri, investigatii medicale, etc)? Tin sa precizez ca nr de zile de concediu de odihna in momentul de fata fiind in jur de 19...
Răspuns la discuția Zile de concediu
Va multumesc pentru raspuns. O zi buna.
Am o intrebare cu privire la zilele de concediu pe care firma te "forteaza" sa le iei. Mai concret, firma x,avand cativa zeci de angajati, te obliga sa iti iei cateva zile de concediu in anumite perioade ale anului, atunci cand volumul de munca nu este f ridicat. Voiam sa stiu daca este o treaba legala. De exemplu, poate eu doresc ca zilele libere sa le folosesc cand am vreo consultatie la medic sau cand trebuie sa fac anumite investigatii (avand anumite prob de sanatate) si nu sa le irosesc pt ca firma in perioada respectiva nu are nevoie de un nr atat de mare de angajati.
As dori sa stiu daca exista o lege care pedepseste persoanele care hranesc cainii comunitari. Stiu ca acum cateva luni de zile era in discutie o lege prin care acele persoane puteau primii amenzi in valoare de 3000-6000 RON; atat cei care hraneau cainii vagabonzi cat si cei care impiedicau hingherii sa ii prinda. Acea lege a fost aprobata? Daca da, care este?
Răspuns la discuția Salariu primit la timp
Va multumesc pt mesaj si pt promptitudine. As mai avea inca o intrebare. In afara de contract (unde, cum am spus deja, nu scrie ca angajatorul poate intarzia cu plata, ci doar ca salariul se incaseaza in ziua X a lunii), ar mai putea fi ceva specificat legat de plata salariilor in contractul colectiv de munca...sau ceva de genul asta? Sau daca in contractul de munca scrie doar ca salariul se ia in ziua X a lunii, pt mine este suficient sa pot lua masuri?
Daca in contractul de munca este specificat ca salariul este platit in ziua x a lunii, fara a fi specificat ca angajatorul poate intarzia fie si cu o zi, se poate da in judecata?