avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate pinnutz_789

Activitate pinnutz_789

Referitor la art.118 alin (3), daca eu nu am fost la Politie sa anunt ca am facut contestatie si sa prezint certificatul de grefa in vederea obtinerii permisului de conducere pana la solutionarea cazului, si renunt la cererea depusa la judecatorie, renunt la contestatie, Politia practic nu stie ca am facut contestatie daca eu nu am fost sa-mi ridic permisul. La Politie in evidenta apar cu permisul suspendat din data expirarii dovezii de circulatie provizorie (27.03). Daca eu renunt la contestatie, e ca si cum nu am facut-o, pentru ca nu am anuntat Politia si nici nu mi-am ridicat permisul. Politia este anuntata de judecatorie daca inca nu s-a dat termen procesului ?
Buna ziua ! Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile pentru viteza. Am avut dovada de circulatie 15 zile, iar in timpul acesteia am facut contestatie, si mi-am scos certificat de grefa pentru ridicarea permisului pana la solutionarea cazului. Dovada a expirat pe 27.03, iar de atunci nu am avut timp sa merg sa-mi ridic permisul de conducere. Intrebarea mea este, daca in timpul acesta de la eliberarea certificatului de grefa am avut voie sa conduc, si daca fac o cerere prin care sa renunt la contestatie, zilele permisului suspendat au curs de pe 27.03 ? sau din momentul renuntarii la contestatie se incepe numararea zilelor. Vreau sa stiu daca renunt la contestatie si ma duc sa dau examenul pentru reducerea de la 90 de zile la 30 de zile, pot ridica permisul pe 27.04 ? Deja au trecut 20 de zile din pedeapsa si nu am ridicat permisul, si vreau sa stiu daca mai stau 10 zile si e posibil asa, sau ma duc sa-mi ridic permisul.

Multumesc