avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate bugy_cs

Activitate bugy_cs

Buna ziua. Am si eu o problema si doresc parerea dumneavoastra, obiectiva. Eu si iubita mea - viitoarea sotie ne vom casatori in toamna acestui an. Pana atunci vrem sa demaram constructia unei mici casute la periferie,deoarece chiria marilor orase ne „omoara”, platind pentru o locuinta care nu e a noastra. Pentru a obtine fonduri, fiind singur la parinti, voi accesa un credit prin programul prima casa prin care doresc sa achizitionez locuinta parintilor mei din alt oras. Banii obtinuti si virati de banca pentru vanzare/cumparare imi vor fi dati mie de catre parintii mei pentru ca, impreuna cu cele cateva (putine) mii de euro pe care le-am strans, a avea fonduri pentru a o construi .In acel moment eu, devenind proprietarul locuintei in care, in fapt, vor ramane tot ei ca si locatari .Parintii iubitei( care mai are un frate mic) ii vor da o parcela de 7 arii din totalul terenului lor, pentru a demara lucrarile . Se pare ca vor face acest lucru prin donatie catre ea,ca si fiica, pentru a evita impozitul mare al terenului. Dorinta noastra a fost ca sa facem totul in doi ,proiectul + demararea dosarului pentru autorizatia de constructie pe care abia acum incepem sa-l pregatim. Doar daca ne casatorim putem face acest lucru legal impreuna,si pentru asta discutam sa ne casatorim civil mai repede, pentru a merge in paralel cu acordarea creditului care se va derula pe 2 luni.Alte optiuni nu am pt. ca: ajutorul primit pentru chirie se va termina pt. mine in vara, programul prima casa in regie proprie implica costuri cu peste 25% mai mari /ansamblu si compicatii, banii sunt la limita pnetru a finaliza casa.. in cel mai rau caz finalizand doar o camera, baie si bucataria in acest an.
Acum problema este ca daca ne vom casatorii civil inainte de toamna, doar pentru a incepe procedurile de obtinere a autorizatiilor de construire a casei pe numele amandurora,inainte de acordarea creditului de prima casa, asta va insemna ca la semnarea contractului de vanzare-cumparare a locuintei parintilor mei, ea va fi deja sotia mea, lucru care ii da drepturi egale asupra imobilului alor mei. Acest lucru o nelinisteste pe mama mea, din unele motive ii e frica de un posibil divort, care la partaj egal iar da dreptul sotiei sa ii scoata din casa . Initial eu credeam ca voi semna contractul inainte de a ne casatorii in taomna, le-am promis alor mei ca pot ramane fara griji , pentru ca ar fi fost bun dobandit inainte de casatorie. Pe de alta parte daca vom fi casatoriti mai repede(doar pentru a evita impozitul si a realiza proiectul de casa pe numele amandurora) si donatia de teren din partea alor ei va fi facuta pe numele sotiei nu cred ca imi da drepturi asupra acestuia. Initial pentru mine nu conta dar in urma unor sfaturi,( eternii prieteni), faptul ca proportia de venituri este de 3 ori mai mare la mine si ca practic vom ridica casa in mai mare proportie din banii mei este lucru ce ii nelinisteste pe ai mei, in eventualitatea unui partaj.In acest caz s-ar imparti cred doar casa si ap. parintilor.Si reusesc recunosc, ca, si pe mine au reusit sa ma puna pe ganduri intr-o oarecare masura , pentru ca dorinta mea initiala ar fi fost sa iau creditul inainte de a fi casatoriti si dupa aceea realizarea casei si terenul sa fie totul pe amandoi. Din cauza ca vrem sa ne mutam in ea in acest an,nu mai e timp de asa ceva si planurile initiale cad. Ce solutii ar fi pt. ca toata lumea sa stea linistita si totul sa fie corect?Un contract prenuptial?
Sarbatori Fericite!Mentionez ca logodnica mea s-a simtit foarte dezamagita ca am adus vorba de asa ceva, nu am fost nici prea diplomat...recunosc......