avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate vlad_glitia

Activitate vlad_glitia

Buna ziua,

De luna viitoare sunt nevoit sa trec la PFA datorita firmei la care eram angajat.
De profesie sunt 'dezvoltator sisteme informatice' in Timisoara.

Dupa ce m-am documentat pe net as avea cateva nelamuriri legate de infiintarea celei mai bune forme de prestare a serviciilor:

1) Ce cod caen ar fi mai bine pentru mine pentru a inregistra PFA-ul? 6201 sau 6202;
2) Ce tip de PFA este mai avantajos? Norma de venit sau sistem real?
6202 apare pe lista caen-urilor pentru Timis la norma de venit si este de 28000 lei/an
3) Care sunt taxele de platit la o norma de 28000? lunare si anuale ma refer
4) Care e suma maxima de venituri care le poti avea pentru norma, sau daca exista asemenea clauza as dori sa stiu si eu care este aceasta.
5) Ce acte am nevoie pentru a face facturi pentru clienti din Olanda?

Multumesc
Buna ziua,

De Pasti am fost plecat impreuna cu familia la bunica intr-un sat din apropierea Oradiei in jud Bihor.
Am tinut masina parcata in curtea casei tot timpul. In ziua de Pasti, duminica pe la ora 20:00 scot masina din curte, pe un drum de tara, pietruit si am parcat paralel cu strada. In timp ce inchideam poarta, 3 vecini veneau cu vacile spre casa iar una din ele a avariat masina. Aripa stanga spate a masini a fost serios indoita si zgariata.
Vecinii si-au continuat drumul chiar daca am fost de fata cand s-a intamplat, iar dupa 5 minute dupa ce am facut constatarile m-am dus la unul din vecini, cel al carui era vaca sa ne intelegem. Deoarece e un om pensionar si crede ca el are drepturi si toti cei mai tineri suntem prosti, nu m-am inteles sub nici o forma cu el sa plateasca reparatiile.
In zilele ce urmeaza o sa fac masina pe banii mei dar vreau sa il dau in judecata pentru a recupera paguba!
Intrebarea mea este daca am destule argumente pentru a continua in instanta impotriva vecinului??

Multumesc,
Vlad Glitia