avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate clauuudiu

Activitate clauuudiu

Am inteles. Am sa merg la Registrul Comertului saptamana viitoare.
Multumesc mult.
Buna ziua,

Prin aprilie anul acesta mi-am infiintat un PFA la norma de venit. Acum as dori sa imi trec PFA-ul in sistem real, deoarece vreau sa mai trec niste coduri CAEN iar la norma de venit platesc pentru fiecare in parte. Plus ca nu prevad prea mare activitate prin PFA, deci consider ca sistemul real ar fi mai avantajos pentru mine.

Ce ma intereseaza ar fi:
1. Ce pasi trebuie urmati si cand anume trebuie initiat demersul ?
Pe trimestrul 4 oricum trebuie sa mai platesc impozitul la norma de venit, dar de la anul as vrea sa fiu in sistem real.

2. Din punct de vedere al contabilitatii, ce diferente sunt intre norma de venit si sistem real ? Acum am facturier + chitantier + stampila si cam atat. Voi mai avea nevoie de ceva anume ?

Multumesc mult.
Buna ziua,

Sunt PFA nou-infiintat si tocmai ce-am fost la ANAF pentru a-mi depunde declaratia 220. In acelasi timp, mi-au fost vizate 1 facturier si 1 chitantier.

Mentionez ca sunt PFA la norma de venit, neplatitor de PFA. Desfasor activitati de consultanta IT.

Am prestat pentru un client servicii pentru care trebuie sa fiu platit cu 700 Euro (echivalent in lei).

Pe factura am observat ca sunt 3 rubrici: Valoare (fara tva) + valoare tva. si Total de plata care este suma celor doua.
Mie clientul imi da 700 de euro. Pe factura ce trec ? valoare fara tva: 700 + tva 24% ? TVA-ul il plateste el in alta parte?
Sunt nou in bransa si nu stiu cum se procedeaza.
Va multumesc.

Aa.. si exista 3 facturi: albastru, rosu si verde. Care o dau clientului si care o pastrez ?
Răspuns la discuția Nelamuriri dupa infiintare PFA
Am inteles.
Aceste registre le pot viza doar in Botosani, sau se poate oriunde?
Răspuns la discuția Nelamuriri dupa infiintare PFA
Multumesc pentru lamurire.
Problema e ca eu mi-am deschis PFA-ul in Botosani (acolo am adresa din buletin) iar eu locuiesc in Bucuresti. De asta as vrea sa fac in asa fel incat sa evit deplasarile pe cat posibil. Am inteles ca se pot trimite prin posta si in acelasi timp pot specifica o adresa de corespondenta la care sa primesc diverse decizii, acte, etc. E posibil ?
Sau daca nu se poate prin posta, pot depune toate aceste acte la ANAF in Bucuresti? sau trebuie neaparat la Botosani?

Mai am o alta nelamurire in legatura cu facturile:
Trebuie sa-mi cumpar chitantier / facturier si alte registre ? Daca da, acestea trebuiesc inregistrate la ANAF?

Multumesc.
Buna,
Acum cateva zile am depus actele pentru infiintarea unui PFA si astept sa-mi vina certificatul de inregistrare. (Cod CAEN: 6202 - consultanta IT)

Acum vin nelamuririle. Ce trebuie sa fac ulterior? Am inteles ca trebuie sa trimit la ANAF declaratia 220 (vreau sa aleg norma de venit).
Pot s-o trimit prin posta? Trebuie sa mai trimit ceva si la Pensii / Asigurari de Sanatate ? Sau ma "taxeaza" cei de la ANAF si pentru astea?

O sa trebuiasca sa emit facturi. Cum fac asta? Imi cumpar un facturieri / chitantier? Trebuie neaparat sa-mi fac stampila?

Pot deduce cheltuieli pe PFA (Benzina, abonament internet, etc).?

Multumesc anticipat,