avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate Janina71

Activitate Janina71

Multumesc pentru raspuns! Am citit Regulamentul privind racordarea la sistemul de transport al gazelor naturale si stiam de acel termen de 180 de zile,au trecut 9 luni si nu au venit sa faca racordarea la reteaua de gaze. Ce se poate face in aceasta situatie? A tot sunat la ei si i-au spus sa astepte, ca va fi sunat cand vor ajunge in acea zona. Este inadmisibil ceea ce se intampla, sa stai in chirie si sa platesti rate la banca pentru apartamentul cumparat si sa nu te poti muta in el din cauza celor de la gaze. Daca ma poate ajuta cineva cu o indrumare, va multumesc!
Buna ziua!
Fiul meu și-a cumparat un apartament anul trecut într-un bloc nou, iar în luna octombrie a depus o cerere de branșare la rețeaua de gaze, dar nici până în ziua de azi nu au venit să-l branșeze. În bloc mai sunt câteva apartamente nelocuite. Îmi puteți spune, vă rog, care este termenul de branșare la rețeaua de gaze? Mulțumesc!
Buna ziua! Pe data de 28.08 am platit un avans de 1400 lei la o firma de termopane pentru un balcon. Mi-a dat factura si bon fiscal pentru suma de 1000 lei cu mentiunea avans tamplarie pvc echipata cu geam termopan si o dispozitie de incasare pentru suma de 400 lei cu mentiunea avans copertina+suport rufe si mi-a spus ca pe data de 24.09 vor venii baietii sa imi dea jos balconul vechi si sa-mi ia masuri pentru cel nou si vor veni sa mi-l monteze pe data de 26.09, iar eu nu vreau sa stau doua zile fara balcon. Mentionez ca nu am semnat nici un contract. Am gasit in alta parte sa-mi faca balconul mai repede si sa mi-l puna in aceeasi zi cand mi-l taie pe cel vechi. Intrebarea mea este daca imi vor da tot avansul inapoi sau imi vor percepe penalitati pentru ca m-am razgandit si cat ar fi procentul cu aproximatie? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna seara. Ma confrunt cu urmatoarea problema: baiatul meu a fost vineri la un control dermatologic la o policlinica privata. A facut programare cu bilet de trimitere de la medicul de familie si a mai platit 20 de lei in plus fara a i se da bon fiscal. Dupa 2 minute a iesit din cabinetul medicului dermatolog si s-a dus la receptie sa-si ia cardul de sanatate, iar asistenta i-a spus sa se duca marti dupa amiaza sa-l ia pt ca nu mai puteau inregistra consultatia in calculator pt ca dl. doctor are dreptul la un anumit numar de consultatii pe zi, iar el a plecat lasand cardul de sanatate acolo. Vreau sa stiu daca aveau voie sa-i opreasca cardul de sanatate. Pe internet am citit ca retinerea la nivelul furnizorilor de servicii medicale, medicamente si dispozitive medicale a cardurilor nationale constituie infractiune. Stiam ca numai medicul de familie are dreptul de a retine cardul national in situatia in care sunt probleme in sistemul informatic. Am uitat sa mentionez ca in m-am dus la domnisoarele de la receptie sa le intreb de ce i-au retinut cardul si au devenit agresive, una dintre cele doua asistente mi-a zis sa merg la dl doctor sa pun aceasta intrebare si bineinteles ca nu m-am dus. Cealalta asistenta m-a intrebat de ce îi vorbesc urat, in conditiile in care eu nu am facut altceva decat sa le intreb de ce i l-au retinut, va rog sa ma credeti ca nu am vorbit urat si nici nu am ridicat vocea. Reactia lor mi s-a parut ciudata, drept pentru care am devenit suspicioasa, mi-au lasat impresia ca ceva nu era in regula. Am nevoie de ajutorul dumneavoastra, maine ma duc sa le cer cardul si vreau sa stiu daca pot sa le zic ceva vis-a-vis dr aceasta tema. Va multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru povestea lunga pe care am expus-o.
Răspuns la discuția Prescriere datorie
Ba da, m-au dat in judecata in august 2017, dar dupa socoteala m-au dat in judecata dupa 3 ani si 7 luni.
Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea problema: din data de 01.01.2014 si pana in prezenta nu am mai putut plati intretinerea la bloc din cauza unor probleme aparute pe parcurs. Anul trecut , adica in 2017 luna august am primit instiintare de la judecatorie ca am fost data in judecata de Asociatia de proprietari pentru neachitarea datoriilor catre ei si s-a stabilit primul termen in luna septembrie, iar eu nu m-am prezentat din motive de sanatate. S-a amanat cauza in vederea administrarii probatoriului, i s-a cerut asociatiei sa depuna la urmatorul termen, cel din noiembrie, un act de la cartea funciara din care sa rezulte ca apartamentul este pe numele meu. a infatisarea din noiembrie m-am prezentat si am fost informata de catre judecatorul de sedinta ca se suspenda pentru o perioada de 6 luni in baza art. 242 N. C. proc. Civ.
Acum am primit iar notificare in care sunt chemata in septembrie 2018 pentru a discuta perimarea dosarului.
Avand in vedere ca au trecut 4 ani si 7 luni asi dori sa stiu daca mi se prescrie datoria datorata pentru anul 2014 si ceva din 2015. Astept un raspuns de la dvs si va multumesc pentru rabdarea de a citii tot ceea ce am scris.
Poate nu am fost prea clara, dar daca aveti nelamuriri va rog sa-mi spuneti si voi revenii cu detalii.
P zi buna va doresc!
Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
Multumesc pentru raspuns! Voi reveni cu mai multe informatii cand le voi avea.
Buna ziua! Am si eu nevoie de sfatul dvs. Ma confrunt cu urmatoarea problema: fiul meu este angajat la un Institut in functia de asistent doctoral de cercetare cu contract individual de munca pe perioada determinata pe 1 an de zile. Odata cu el a mai fost angajata inca o persoana. Aceea persoana a fost chemata de catre conducerea Institutului pentru a o intreba ce a facut pana acum, persoana respectiva argumentand tot ceea ce a facut de la data angajarii( este angajata din luna februarie a acestui an) si pana-n prezenta. Conducerea nu a fost multumita de argumentarile facute, drept pentru care au informat-o ca incepand de maine i se desface contractul de munca dupa o perioada de preaviz de 15 zile. Nu va pot da mai multe informatii momentan, cu privire la articolul cu care i se va desface contractul de munca, dar voi revenii in momentul in care il voi afla. Se poate desface un contract de munca cu atata usurinta? Acesti asistenti fac simulari, calcule si diverse lucruri date de catre sefii lor, mai mult de atat nu au ce face, avand in vedere ca sunt la inceput de drum. Am uitat sa mentionez ca in contractul individual de munca nu a fost prevazuta perioada de proba. Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi problema si astept un raspuns de la dvs.!
Buna ziua! Lucrez la o firma care este in insolventa si doresc sa stiu daca angajatorul este obligat sa majoreze salariile, in urma transferului de contributii de la angajator la angajat. Va multumesc!
Răspuns la discuția Divort din culpa exclusiva
La mine 2 ani de zile a durat divortul. Normal ca avocata dvs. zice sa mergeti mai departe, ca o sa va ceara o pensie mai mare, o sa ceara instantei daune morale si cheltuieli de judecata,dar sa nu va asteptati sa se si realizeze aceste promisiuni. S-ar putea sa va invete dupa terminarea procesului, daca nu sunteti de acord cu decizia primei instantei, sa faceti recurs si iar va promite castig de cauza. Pensia alimentara ce am obtinut-o pentru copii este de 283 lei/copil, in conditiile in care el lucreaza in MApN, deci are salariul foarte bun, dar daca cei de la financiar au stiut ce anume sa ii treaca in adeverinta pentru a fii veniturile cat mai mici, norocul lui si ghinionul copiilor. In ceea ce primeste pensia alimentara o veti primi de la data intentarii divortului, iar desfacerea casniciei se va face din vina ambilor soti. Trebuie sa va inarmati cu rabdare si cred ca cel mai bine ar fi sa cadeti la intelegere cu fostul sot pentru suma de 500 lei/luna, dar numai in fata instantei sau in fata unui notar, nu pe cuvant, pentru ca s-ar putea sa aveti surprize!