avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Activitate korpy

Activitate korpy

Va mutumesc, deci nu am nici o sansa sa trec drumul la nume numai dupa 30 de ani.
Locuind in strainatate si folosind casa numai in concediu ar fi un impediment pentru uzucapiune?

Ce modalitati ar mai fi sa nu astept 30 de ani?
Sa donez casa soacrei si sa faca un testament ca ne lasa noua casa? Asa dupa 10 ani putem sa trecem pe nume drumul?

Testamentul se poate ataca de fratii si surorile sotiei?

Sau sa vand casa soacrei pentru o suma simbolica si dupa un an o cumpar inapoi? Stiu ca implica costuri suplimentare dar se reduce durata pentru uzucapiune.
Mutumesc anticipat
Buna ziua.

In 2004 am cumparat o casa cu teren cu tot, intabulat cu carte funciara deci totul e in regula.
Accesul la casa se face pe un drum comun cu un vecin. Cand am cumparat casa 1/2 din drumul comun nu a fost inregistrat pe numele meu deoarece nici vanzatorul (ex. ION ) nu l-a avut pe nume.

Pe extrasul de carte funciara pentru acest drum apare vecinul meu cu 1/2 parti si cu persoana (ex STEFAN) care a vandut la persoana de la care am cumparat eu ( ION) . De asemenea nu stiu nimic de Stefan, unde e sau daca mai traieste.

De asemenea vreau sa mentionez ca eu lociesc in strainatate si folosesc aceasta casa numai in concediu.

Intrebarea mea e ca daca la anul ma voi incadra la 10 ani uzucapiune sa trec 1/2 din acel drum pe nume si ce demers trebuie sa fac?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția carte de identitate
Daca ma duc cu baiatul acasa si depunem cererea ptr eliberarea cartii de identitate( numai 3 zile pot sta acasa) se poate rezolva in 3 zile in regim de urgenta sau pot imputernici pe cumnatul meu sa ridice el cartea de identitate a baiatului?
Merci
Răspuns la discuția carte de identitate
Va multumesc ptr info.

"In situatia cetatenilor romani care au domiciliul in Romania si se afla temporar in strainatate, eliberarea cartii de identitate se poate face prin intermediul altei personae, pe baza de procura speciala (potrivit modelului postat la "Formulare de completat"), autentificata la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din tara respectiva."

Cartea de identitate se poate elibera prin procura speciala cum ati mentionat mai sus si in cazul care e prima cerere de eliberare a C.I.?
Mentionez ca baiatul nu a avut niciodata C.I.
Locuim in strainatate de 8 ani. Baiatul meu implineste 18 ani in iunie si nu are carte de identitate deoarece nu a mai fost in tara de cind a implinit 14 ani. E vreo diferenta daca aplicam ptr carte de identitate inainte de a deveni el adult ( 18 ani) sau dupa? Care sunt sanctiunile ptr. ca nu a aplicat la 14 ani? Cit dureaza eliberarea cartii de identitate ?
Multumesc.