avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate carsteaverginica

Activitate carsteaverginica

Discuție Ajutor social
Buna ziua, doresc sa-mi spuneti daca pot beneficia de ajutor social in situatia in care detin o locuinta si teren de 670 mp aferenti locuintei (locuinta in care locuim intreaga familie ). Nici sotul nu are servici pt ca s-a demolat combinatul la care lucra si datorita varstei nu-si gaseste alt loc de munca decat la negru . Eu ca propietara a locuintei am probleme grave de vedere , miopie forte in prag de orbire si nu-mi pot permite loc de munca . In aceste situatii pot avea dreptul la ajutor social ? Multumesc anticipat.
Buna ziua, o persoana care nu are nici un venit , in momentul decesului poate beneficia de vreun ajutor de inmormantare de la primarie ? Daca stiti legea respectiva spuneti-mi si mie sa o citesc . Multumesc anticipat.
buna ziua . am trimis un SMS cumnatului cu care tocmai am terminat o dezbatere succesorala . Am ales calea sms-ului pt ca nu doreste sa-mi raspunda la tel pt a elucida o problema. SMS-ul nu contine injurii , amenintari ci o discutie decenta. Cumnatul ma ameninta ca ma da in judecata pt ca i-am trimis sms-ul ca sa fiu amendata . Este posibil asa ceva ?multumesc
Răspuns la discuția cota parte
daca apartamentul este cumparat de ambii soti , atunci sotul supravietuitor va avea jumatatea lui din apartament , iar din cealalalta jumatate a defunctului va mosteni o treime.
Discuție BUNURI OMISE
Buna ziua. Am dezbatut o succesiune . La fond cand s-a impartit activul si pasivul , , instanta a omis sa inlature din totalul cheltuielilor de inmormantare si pomeniri ajutorul de inmormantare primit de reclamant , acest lucru fiind recunoscut in interogatoriul reclamantului. La Apel am luat alta avocata iar aceasta pur si simplu l-a omis sa-l ceara prin cererea de apel depusa de dansa . Instanta a sustinut in hotarare Apel ca acest capat de cerere a fost adus ca si critica dar nu s-a cerut inlaturarea lui prin cererea de apel depusa de avocata mea . Deci l-a omis sa-l scrie in cerere. Astfel am suportat plata a jumatate din cheltuieli , desii eu nu am ridicat din ajutorul de inmormantare nici un leu. Partea adversa a luat acest ajutor . INTREBARE - pot cere in alt dosar sa se faca dreptate in privinta ajutorului de inmormantare , respectiv reclamanta sa-mi dea jumatate din acesti bani ? pt ca eu am fost executata silit sa achit jumatate din acest pasiv , iar reclamanta a ridicat tot ajutorul plus ultima pensie ? Se va considera autoritate de lucru judecat acest ajut de inmormantare pt ca nu s-a cerut prin omitere partajarea lui ? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția refuz banca
Domnule avocat , pai daca instanta a specificat foarte clar suma care revine fiecarui mostenitor ce iesire din indiviziune mai trebuie ?
Discuție refuz banca
buna ziua . in urma dezbaterii unei succesiuni s-a stabilit cota fiecarui mostenitor si suma fiecaruia in parte , insa banca nu vrea sa-mi dea suma mea deoarece trebuie sa ma preziont impreuna cu celalalt mostenitor . Aici este problema ca celalalt nu vrea in ruptul capului sa mearga , nici sunata de avocata mea nici de a ei . refuza categoric pt a ma impiedica sa retrag suma mea . Ce pot face in aceasta situatie ? multumesc.
Răspuns la discuția Nedreptate
Domnule avocat a apelat la executor ca sa-si bata joc sa platesc sume f mari executorului , cand in realitate eu asteptam telefon de la avocata ei asa cum ne intelesesam la telefon . Am stabilit telefonic ca asteapta sa puna o stampila de final si ma contacteaza . Deci eu nu am refuzat plata , ci din contra am facut primul pas dar din pacate am fost mintita . INTREBARE pot sa deschid dosar in instanta si sa cer instantei la data si ora la care am discutat cu avocata ei sa notifice RDS-RCS PT A NE DA UN DESFASURATOR CU DISCUTIA NOASTRA ? EXISTA ACEASTA POSIBILITATE PT CA NUMAI ASA SE POATE SCOATE ADEVARUL LA IVEALA.
Răspuns la discuția Nedreptate
Daca fac asa cum spuneti dumneavoastra mai sant obligata sa achit BEJ-ului acele onorarii si taxe suplimentare mentionate in somatie ?
Răspuns la discuția Nedreptate
Domnule avocat dar nici ea nu mi-a platit mie suma de bani care mi-o datora tot in acelasi proces de succesiune. CORECT AR FI SA-MI DEA SI EA BANII MEI IAR ACELE DATORII FATA DE EXECUTOR SA LE IMPARTIM CONFORM SUMELOR OBTINUTE . SE POATE ASA CEVA ? CUM TREBUIE SA ACTIONEZ ?