avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate danydpx

Activitate danydpx

in somatia imi spun ca in maxim 30 zile sunt obligat sa o platesc ,daca nu platesc bariera ..pentru ca polita RCA acopera aceasta paguba ,iar cei de la aeroport nu vor in continuare sa sune la compania de asigurari sa ceara deschiderea dosarului de dauna...ce mi se poate intampla?
am si eu o problema..pe data de 20.02 2014 am lovit o bariera in parcarea aeroportului henri coanda, cei de la aeroport mi.au spus ca trebuie sa platesc pe loc suma de 308 euro fara tv(pretul barierei),am refuzat deoarece polita de asigurare rca pe care o am despagubeste paguba ,in acea zi am lasat la politia transporturi a aeroportului copie dupa asigurare ,permis,buletin,talonul masinii,am dat o declaratie cu ce s a intamplat..si s.a intocmit un proces verbal. dupa o luna si jumatate aflu ca cei de la aeroport au facut o plangere penala ca am distrus bariera,si mi s a deschis un dosar penal(am fost chemat la politia aeroportului pt a mi se aduce la cunostinta) am vorbit cu o jurista a aeroportului,,,i-am explicat ca am asigurare si ca imi acopera paguba..mi.au cerut copie dupa polita asigurare,permis,buletin.. si le.am comunicat ca trebuie sa sune la firma de asigurari sa faca o notificare si un inspector de daune se va deplasa pt intocmirea dosarului de dauna. dupa o luna primesc de la aeroport o notificare-somatie prin care imi cers sa platesc bariera(am verifica t la asigurari si nu au sunat,cei de la asigurari imi spun ca ei trebuie sa ceara despagubirea nu eu,iar jurista aeroportului imi spune ca eu trebuie sa rezolv..dar cei de la asigurari mi.au spus ca e o lege prin care eu nu pot ceredespagubire pt un bun care nu imi apartine) Ce e de facut in acest caz? ma poate ajuta cineva cu un sfat?