avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate spiderflash

Activitate spiderflash

Buna ziua, in urma cu o zi, am solicitat telefonic unei banci din Romania, inlocuirea unui card de debit pe care l-am pierdut. Desi i-am spus operatorului ca eu doresc inlocuirea cardului "VISA" care corespundea contului in lei, operatorul mi-a blocat cardul "Mastercard" care corespunde contului in euro. Urmarea a fost ca atunci cand am mers la un bancomat si am incercat sa scot o suma de bani, cardul meu a fost "inghitit" de ATM. Aceasta situatie mi-a cauzat un prejudiciu, deoarece fiind inainte de Paste, eu sunt in situatia in care nu ma pot folosi de banii pe care ii am. Pe cale de consecinta, doresc sa actionez in judecata banca care a facut aceasta greseala, iar intrebarea mea este, daca dupa parerea dvs. cazul este unul cu sanse de reusita.

Va multumesc
Va multumesc pt. raspuns!
In principiu dezvoltatorul a spus ca este de acord cu o clauza in care sa fie incluse penalitati. Eu momentan nu i-am dat decat acea taxa de rezervare de 500 de euro. Sunt curios daca am uitat sa specific ceva in clauza pe care am formulat-o. El mi-a spus ca daca platesc toata suma, o sa imi scada tva-ul de 5%. Joi am convenit sa mergem la notar dar vreau sa fiu sigur ca nu ma apuca craciunul la lumina lumanarii :)

Si dvs. ce mi-ati propune sa fac? Clauza aceea nu este batuta in cuie. Daca doreste o alta formulare din care sa nu piarda niciunul dintre noi, eu nu am nimic impotriva.


[ mesaje conexate ]
Buna ziua! In urma cu ceva timp m-am decis sa cumpar o garsoniera intr-un bloc nou aflat in comuna Bragadiru. Am ales garsoniera si joi o sa merg sa semnez contractul de vanzare-cumparare. Problema care ma nelinisteste putin este ca blocul inca nu este bransat la utilitati, mai exact : gaze si energie electrica. Eu am discutat cu dezvoltatorul sa includem o clauza de anulare a contractului daca pana la sf. lunii noiembrie nu vor face bransamentul. Formularea pe care am ales-o eu este urmatoarea : In cazul in care pana la data de 30-11-2017 nu vor fi instalate si functionale utilitatile la gaz metan, apa si curent, cumparatorul are dreptul sa ceara anularea contractului de v-c si sa fie despagubit dupa cum urmeaza:
25000 de euro reprezentand contravaloarea imobilului
500 de euro reprezentand contravaloarea taxelor notariale platite de cumparator la incheierea contractului de v-c.
500 de euro reprezentand contravaloarea anularii contractului de v-c
500 de euro reprezentand contravaloarea chiriei pe care cumparatorul o plateste cat timp nu se poate folosi de imobil (adica luna asta si urmatoarea)
Ma intrebam daca am omis ceva si astept un sfat de la dvs. Motivul pe care dezvoltatorul mi l-a invocat pt faptul ca blocul nu este racordat la utilitati este ca primarul si vicele a fost aresta si ca in Bragadiru nu are momentan cine sa semneze, A spus ca pana la jumatatea lunii noiembrie lucrurile vor fi rezolvate. Va multumesc pt eventualele raspunsuri.
Buna ziua, am de facut dezbaterea unei succesiuni in calitate de unic mostenitor si am inteles ca va trebui sa o fac de trei ori. Practic este vb despre un apartament care este pe numele bunicilor. Mai intai a murit bunica in 2000, apoi bunicul in 2007 si apoi mama in 2013. Am fost la notar, m-am inteles cu el dar au ramas cateva nelamuriri pe care le am. In primul rand, nu inteleg de cate ori trebuie sa completez acea cerere de certificat fiscal. Odata sau de trei ori? In al doilea rand, si asta este ceea ce ma intereseaza cel mai mult, in certificatul de deces al mamei mele, functionarul de la primarie a completat prenumele mamei ei (bunicii mele) gresit, mai exact: Mariea in loc de Maria. Notarul mi a spus ca pot sa aduc doi martori care sa confirme ca este vb despre aceeasi persoana, dar ma intreb, cand cer acel certificat fiscal, daca trebuie sa il completez de trei ori, mai exact cand cer dezbaterea succesiunii de la bunici catre mama, ei nu vor avea obiectii ca pe certificatul bunicilor scrie Maria si pe al mamei, la numele parintilor scrie Mariea?
Buna ziua, in urma cu cca 5 ani am facut un abonament la orange pe care datorita unor probleme nu l-am mai putut achita. Astazi am primit o instiintare de executare silita iar intrebarea mea este daca pot fi executat silit cu apartamentul desi eu nu am dezbatut succesiunea si nu sunt dpdv legal proprietarul acestuia.In acest moment proprietarii apartamentului "in acte" sunt bunicii mei care au decedat iar urmatoarea ar fi mama mea care este si ea decedata.Va multumesc.