avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate Radu1955

Activitate Radu1955

Va Multumesc, asa voi proceda.
Dar avocata nu a observat niste erori in Raportul de expertiza. Eu am studiat si le-am observat aseara. Astazi este termenul, de ce ar fi tarziu? Ce ar putea fi un temei legal?
Buna dimineata,
Cam de dimineata dar, cu scuzele de rigoare:
1.Se poate cere o amanare pentru depunerea obiectiunilor la un raport de expertiza tehnica judiciara? Nu am stiut ca aceste obiectiuni trebuiesc depuse neaparat la primul termen si nu am avut timp sa studiez bine raportul. Mi-am dat seama ca trebuie sa apelez la un expert-asistent.
2. Avocata mea a depus o serie de obiectiuni inainte de a le vizualiza si eu. Am facut cateva completari semnate de mine, termenul de judecata este astazi. Completarile sunt valabile?
Răspuns la discuția Suprafata utila
Am inteles, multumesc. In expertiza tehnica judiciara si nu numai, calculul valorii estimative a unui imobil se face avand in vedere suprafata utila sau suprafata construita?
Răspuns la discuția Suprafata utila
gradina unei case in ce suprafata se incadreaza? Multumesc!
Discuție Suprafata utila
Buna seara,

Va adresez urmatoarea intrebare: terenul unei case face parte din suprafata utila a acesteia?
Multumesc pentru raspunsuri!
Daca in cadrul unui proces s-a cerut deja o expertiza tehnica judiciara asupra unor immobile iar aceasta nu reflecta realitatea, dupa 1 iulie se poate cere o expertiza Anevar bazata pe valoarea de piata? Cu alte cuvinte, aceasta Hotarare are valabilitate si pentru procesele deja incepute? Nu se specifica nici o exceptie.
Asociaţia Naţională a Evaluatorilor Autorizaţi din România
HOTÃRÂRE
pentru aprobarea „Standardelor de evaluare –ANEVAR” obligatorii
pentru desfăşurarea activităţii de evaluare
În temeiul art. 5 alin. (1) lit. c) din Ordonanţa Guvernului nr. 24/2011 privind unele măsuri în
domeniul evaluării bunurilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 99/2013, cu modificările şi
completările ulterioare,
Conferința națională a Asociației Naționale a Evaluatorilor Autorizați din România adoptă
prezenta hotărâre:
Art. 1. – (1) Se aprobă „Standardele de evaluare – ANEVAR* ” care sunt obligatorii pentru
desfăşurarea activității de evaluare.
(2) „Standardele de evaluare – ANEVAR” includ integral Standardele internaționale de
evaluare IVS (International Valuation Standards) în vigoare.
(3) Orice trimitere din legislația în vigoare la Standardele internaționale de evaluare se
consideră trimitere la „Standardele de evaluare – ANEVAR” aprobate prin prezenta hotărâre.
Art. 2. – Hotărârea Conferinței naționale a Asociației Naționale a Evaluatorilor Autorizați
din România nr. 3/2013 pentru aprobarea standardelor de evaluare obligatorii pentru
desfăşurarea activității de evaluare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 261 din
9 mai 2013, se abrogă la data de 1 iulie 2014.
Art. 3. – Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I și intră în
vigoare la data de 1 iulie 2014, respectiv la datele prevăzute în fiecare standard.
Preşedintele Asociaţiei Naţionale a Evaluatorilor Autorizaţi din România
Adrian Vascu
___________________________
*”Buna seara,

Aceasta Hotarare inseamna ca, dupa data de 1 iulie se vor aplica numai standarde de evaluare ANEVAR?
Intradevar, si eu consider ca trebuie aplicat un system unitar de evaluare.
Care este diferenta intre o expertiza tehnica judiciara si una ANEVARA?