avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate PopescuDaniela

Activitate PopescuDaniela

Discuție Donatie
Daca fac act de donatie pt unicul fiu si intr-un an sau doi, el va vinde casa cat va trebui sa plateasca impozit?
Răspuns la discuția Dubla cetatenie Romano-Britanica
multumesc
Buna ziua,
Sunt casatorita in U.K. de 5 Ani.cu un cetatean britanic. Am serviciul permanent de 6 Ani in U.K. De curand ni s-au oferit 2 posturi in Danemarca. Eu inca am passport romanesc. Cum sa procedez mai bine, sa aplic pt dubla cetatenie in U.K.. Daca Uk nu mai este membra EU, pot fi considerata cetatean EU cu aceasta dubla cetatenie in Danemarca, sau ma va afecta ca sunt si cetatean britanic.?
Tatal meu a decedat acum doi ani. El a avut 5 frati (3 dintre ei au murit) Au impreuna (de la parinti) un lot de pamant dat in arenda. Nimeni nu s-a ocupat de el. Eu fiind fiica lui, ce trebuie sa fac ca sa intru in posesia lui. Ultimul domiciliu l-a avut la mine in apartament. A divortat de mama mea acum 25 ani, intre timp s-a casatorit cu altcineva in alta localitate, dar nu stiu daca a reusit sa divorteze oficial. S-a imbolnavit si nu mai vorbea. Va rog sa imi spuneti pasii care trebuie sa ii urmez. Va multumesc anticipat.
Discuție Insolventa
Doresc sa fac o contestatie la judecatorul sindic, privind masurile administratorului judiciar al unei firmei care a intrat in insolventa si cu care am incheiat un contract de vanzare-cumparare aflat inca in derulare. Firma a avut sediul in Constanta, si de anul trecut si-a mutat sediul in Bucuresti, sectorul 4. Contractul incheiat de mine, pe pers. fizica si firma, a fost incheiat tot in Cta. Administratorul judiciar este din Bucuresti, iar dosarul privind debitorul in insolventa se afla la tribunal ul Buc.
Intrebarea mea este unde trebuie sa platesc taxa de timbru la contestatie, in ce cont, pot plati pe internet?
Am un contract de vanzare-cumparare (in derulare) a unei case, intre mine, pers fizica si o firma care a intrat in insolventa anul trecut. Contractul este pe inca 3 ani cu plata in rate anuale. Cui trebuie sa platesc ratele de acum incolo, daca firma va intra in reorganizare.
Rata pe anul in curs am platit-o administratorului judiciar, in contul de insolventa.
Răspuns la discuția Faliment
In cazul in care am solicitat sa achit suma ramasa in avans catre administratorul judiciar si nu mi s-a raspuns, am inteles ca trebuie sa fac cerere la judecator. Cum trebuie procedat si in cat timp? Trebuie sa mai platesc ceva?
Răspuns la discuția Faliment
In cat timp se acopera pasivul? Cat dureaza procedura de faliment? Daca contractul e pe n... ani de acum incolo, cat timp poate fi raspunzator administratorul judiciar daca anul acesta se declara falimentul?
Discuție Faliment
Daca firma cu care am contract vanzare-cumparare privind cumpararea unei case da faliment anul acesta, iar eu mai am de achitat rate anuale (conf.contract inca 3 ani)se poate sterge datoria mea, in calitate de cumparator (pers fizica)? Mentionez ca este deja in insolventa.
Răspuns la discuția Insolventa
Da, eu sunt cumparatorul. Cum sa procedez in acest caz? Trebuie sa fac cerere la Judecatorul sindic? In caz de faliment contractul poate fi inchis sau trebuie sa platesc inca 3 ani rate si cui?