avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate terimar

Activitate terimar

Din anul 2009 si pana in 2011 am beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului. in urma verificarilor facute de curtea de conturi s-a constatat ca nu trebuia sa beneficiez de aceasta deoarece eram membra IF. In declaratia pe propria raspundere nu am bifat casuta in care se cerea sa se indice daca beneficiez sau nu de venituri din activitati independente. M-am judecat, am castigat in prima faza iar la recurs am pierdut. Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez sau nu de amnistia fiscala.
In cazul meu oare beneficiez de amnistia fiscala?
Iertata imi fie insistenta. aceasta se datoreaza faptului ca am de gand sa ajung la CEDO cu problema mea
Inca o data subliniez si citez articolul de lege: ,, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati profesionale.,,
Ce doamne iarta-ma mai specific decat ,,activitate profesionala,,. Nu sunt calificata pentru activitate profesionala in cadrul if-ului! pot sa sterg praful si sa dau cu mopul asta fac si acasa ingrijindu-mi sotul si cei trei copii si nu este activitate profesionala! Profesia mea este de educatoare!
Se considera ca desfasor activitate profesionala efectiva si daca obiectul de activitate al if. nu este de competenta si specialitatea mea (tinichigerie auto)? Scuze pentru polemica, dar incerc si eu sa ma lamuresc mai ales ca prima instanta mi-a inteles argumentele iar curtea de apel le-a respns...
Nu mi se pare ca fortez nimic. Sumele primite au fost in baza contractului de asociere si nu a desfasurarii de catre mine a unei activitati profesionale efective (domeniul de activitate al if-ului este tinichigerie auto). Primul complet de judecata mi-a dat castig de cauza. Si da, la judecata am invocat si dreptul la libera asociere...
Obiectul de munca al if-ului nu este de competenta mea deci eu nu am cum sa desfasor activitati pprofesionale in cadrul sau. Sumele obtinute de mine pe peroada concediului au fost ,,in baza legii,, ca sa citez articolul de lege deoarece legea obliga ca veniturile sa se imparta intre membrii if-ului indiferent de munca prestata de acestia. Unde este atunci dreptul la libera asociere daca eu, ca sa pot primi sumele ce mi se cuveneau, trebuia sa desfiintez if-ul? Mentionez inca o data ca am intrat in concediu in 2009.
as dori sa-mi spuneti atunci la care persoane se refera articolul 12 (2^1) din legea nr.7/2007 care spune ca (2^1) Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda în situatia în care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume în baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate în perioada concediului
pentru cresterea copilului, altele decât cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei
activitati profesionale.?
Perioada in care am primit indemnizatia a fost iulie 2009-iulie 2011 iar in calcularea ei am depus strict veniturile din salariul meu de educatoare
Cu doua luni inainte de nastere am infiintat impreuna cu sotul meu o intreprindere familiala. dupa nastere am depus cererea de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului in care nu am bifat faptul ca obtin venituri din activitati independente (neintentionat - nu stiam ca se considera venituri din act. independente). am beneficiat de concediu urmand ca la un an dupa incetarea acestuia sa fiu anuntata ca am beneficiat ilegal de acesta si trebuie sa restitui banii. Mentionez ca nu am muncit si nu muncesc in cadrul intreprinderii familiale - veniturile obtinute sunt in baza legii (legea obliga ca veniturile unei intreprinderi sa se imparta in doua intre membrii ei). Am intentat proces, am castigat urmand ca apoi sa pierd recursul facut de ajpis. Ce pot face mai departe?