avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate clueorc

Activitate clueorc

Răspuns la discuția Detasare in UE
Multumesc,

Voiam insa sa stiu cum se procedeaza in lipsa formularului A1, avand optiunea de a plati in statul in care este angajatul detasat.
Discuție Detasare in UE
Buna ziua,

Daca un angajat al unei societati din Romania este detasat in UE pe o perioada de 1 sau 2 ani, in baza unui contract intre o societate din UE si cea din Romania, am inteles ca taxele si contributiile aferente salariului angajatului se vor plati in statul in care angajatul este detasat.

In situatia asta, se suspenda contractul de munca din tara?

Stie cineva ce proceduri trebuiesc indeplinite in Romania si/sau in statul de detasare in privinta (deci in lipsa formularului A1) ?

Multumesc
Buna ziua,

Pentru prestari servicii pe teritoriul UE, prestate de un angajat al unei firme din Romania, am inteles ca este nevoie de formularul A1 pentru a continua plata contributiilor sociale la salariul angajatului in Romania.

Care e procedura insa daca se prefera plata contributiilor sociale la salariu in statul in care se presteaza serviciile? Formularul A1 e in continuare obligatoriu?

Exemplu practic: Un angajat al unei firme din Ro presteaza servicii intr-o tara UE, (ramanand in continuare angajat al firmei din RO) in baza unui contract cu o firma din acea tara pe o durata de 1 sau 2 ani.
- Plata contributiilor sociale (sau a altor taxe aferente salariului) se poate face in statul respectiv, in acest caz nemaifiind necesar formularul A1? Care ar fi procedura in acest caz?
- Ce se intampla cu impozitul pe profit datorat de firma? E in continuare datorat statului roman?
- Se poate acorda diurna / cazare pentru angajat, in afara salariului?

Multumesc