avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin0686

Activitate cosmin0686

Multumesc
Sal.
anu trecut mi-a fost ridicat permisul ptr. alcool 1,10 % la probele biologice ,dupa un an m-am prezentat la judecatorie si am primit urmatorul raspuns:
În temeiul art. 336 al 1 C.pen., cu aplicarea art 5 C.pen. şi a prevederilor Dec.C.C. nr 256/2014 şi cu aplicarea art 396 al 10 din C.pr.pen condamnă inculpatul fără antecedente penale, la pedeapsa de: - 200 zile amendă penală, stabilind un cuantum de 10 lei/zi amendă penală, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g‰ alcool pur în sânge, în condiţiile art 61 C.pen. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art 63 C.pen. În temeiul art. 274 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare avansate de stat. În temeiul art. 272 alin.1 C.proc.pen., dispune plata sumei de 200 lei, reprezentând onorariu pentru avocat din oficiu, din fondurile Ministerului de Justiţie către Baroul Timiş. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din data de 11.06.2014.
Document: Hotarâre 2419/2014 11.06.2014

Intrebarea mea este :
1. unde trebuie sa platesc aceste amenzi penale?
2.dupa cat timp pot sa imi iau permisul inapoi sau ce trebuie sa fac?

Multumesc anticipat