avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate mmics

Activitate mmics

Mersi ga-jante2, exact asa stiam si eu ca este procedura, adica in decurs de o luna trebuia sa mi se comunice procesul verbal personal la domiciliu si atunci sunt obligat sa il iau la cunostinta si sa-l semnez. Nu am primit nimic prin posta sau alta metoda de comunicare, a trecut anul, am presupus ca s-a anulat procesul verbal si la revedere. Acum, eu ne mai stand la adresa din buletin de peste 10 ani nu pot contesta faptul ca mama mea nu a semnat ceva sau nu a primit ceva prin posta, dar totusi, eu nu inteleg cum si in acest caz, este destul ca cineva, oricine, sa semneze in locul meu si asta este legal. Adica, nu eu sunt invinuit ? Nu eu sunt cel care este responsabil in fata justitiei ? Pot si eu sa semnez orice in locul oricui si gata, este legal doar pentru ca exista acolo o semnatura ? Ce se intampla daca mama sau oricine semneaza si nu ma anunta ? O executa pe ea silit pentru o amenda de care eu nici nu stiam ? Si aceste instiintari, daca nu sunt facute personal de cineva, ma gandesc ca se trimit prin posta si ar trebui sa fie cu confirmare de primire. Adica sa se asigure ca da, invinuitul a primit instiintarea, a luat-o la cunostinta sau daca nu, a facut-o pe raspunderea sa. Daca trimit prin posta, fara confirmare, se poate intampla orice cu plicul. Am trimis si eu produse cu posta, fara confirmare, nici pana in ziua de azi nu au ajuns. Ma poate minti destinatarul ? Evident, dar mi-am asumat acel risc. La fel de usor se poate ca intradevar acel plic sa nu fi ajuns. Scuze, dar mi se pare foarte ... libertin acest sistem judiciar al nostru, sincer.
Carnem, eu nu compar tara noastra cu alte tari, nu pentru ca nu as dori ci pentru ca nici nu are rost si nici nu am cu ce sa compar, nu am fost implicat in astfel de situatii in alte tari.
Cand am fost implicat in alte contraventii, am platit, nu s-a putut "negocia", mi-am asumat responsabilitatea si am trecut peste. Nu ma intelegeti gresit, nu am vrut sa scap de plata amenzii sau ceva, doar ca am fost oprit abuziv, politistul care mi-a intocmit porcesul verbal nu era nici macar cel care a incercat sa ma opreasca si asta a fost forma mea de protest.
Nu am semnat ceva in care nu credeam. TOATE amenzile unde am fost vinovat le-am platit, cand a fost cazul mi-am predat permisul si asta este, dar cand se face abuz, nu accept si aveam toata intentia sa contest acel proces verbal, mai ales ca nu aveau nici urma de dovada sau martor. Acum, sunt in State pentru o perioada nedeterminata, deci mi-e cam greu sa contest orice, sunt nevoit sa platesc amenda.
Oricum, multumesc tuturor pentru sfaturi.
Buna

Pe 12.06.2010 am fost oprit de politie in alt judec decat cel de resedinta (Oradea). Mi-au suspendat carnetul pentru 3 luni, dar am refuzat sa le semnez procesul verbal pentru ca faceau abuz si m-au oprit ilegal.
Dupa acest refuz, au plecat, mi-am ridicat permisul dupa 3 luni (din Timis) si de atunci pace si liniste.
Acum, mi-a venit la domiciuliu o somatie cu titlu executoriu pentru a plati acea amenda.
Ca sa fie totul perfect, eu nici macar nu sunt in tara in acest moment.
Intrebarea mea este: totusi, nu trebuia sa vina cineva cu acel proces verbal in cei mai bine de doi la semnat ? Poate vroiam sa-l contest in instanta. Acum mai am alternative sau mai bine o rog pe prietena mea sa platesca si am terminat discutia cu organele acestei minunate tari ?
Poate ea sa plateasca aceasta amenda in locul meu ?
Mersi.