avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate sergiuzaharie

Activitate sergiuzaharie

Buna ziua! Am inchiriat un apartament pentru perioada de un an, pretul chiriei fiind 200 euro/luna. Am platit 200 euro garantie.
Azi a expirat contractul, am mers impreuna sa verificam apartamentul. Proprietarul a venit cu un domn, care nici macar nu s-a prezentat, care facea un fel de munca de evaluator. Precizez ca acest domn nu a evaluat apartamentul si in momentul inchirierii, si ca nu este exclus sa fie vreun prieten al proprietarului.
Incepand evaluarea, proprietarul imi reprosaza ca, pe canapea, existau 3 portiuni de marimea unei nuci care erau belite. Doua dintre acestea erau 100% prezente in momentul inchirierii, dar dansul nu isi aminteste, asa ca imi cere sa platesc o canapea noua, chiar daca aceasta nu era noua cand am inchiriat apartamentul.
Apoi, niste pete pe un perete mic il fac sa imi ceara sa ii platesc zugravitul intregului apartament, chiar daca acesta nu era proaspat zugravit in momentul inchirierii. Un suport de pe oglinda lipseste, iar dansul vrea sa ii platesc o oglinda noua.
La final estimeaza costurile undeva la 1700 lei, il intreb ce facem, imi spune ca trebuie sa isi estimeze mai bine costurile, si dispare fara a preciza ce facem cu cei 200€.
Am poze de la inchirierea apartamentului din care reiese conditia aproximativ egala de atunci cu actuala conditie a apartamentului.
Cred ca domnii s-au lasat influentati de faptul ca am 19 ani si au incercat sa ma traga pe sfoara.
Ce pot face legal? Nu trebuie sa imi prezinte dovezi ca apartamentul s-a deteriorat in timpul sederii mele acolo? Nu trebuie sa imi dea o constatare legala pentru a pastra acei bani?
Multumesc, o zi buna!
Răspuns la discuția Impozit & Contabilitate
Dar trebuie sa depun eu dosarul cu venitul brut, cheltuieli, si ei calculeaza venitul net? Si pana in ce data trebuie/trebuia sa fac asta? Si de ce nu am primit inca regularizare pentru anul trecut? Multumesc
Discuție Obligatii PFA
Buna ziua, am si eu un PFA inregistrat anul trecut. Pana acum nu prea m-am documentat si am cateva intrebari. In 2014 cand mi-am facut PFA-ul, mi-am depus si situatia din 2013 si mi s-a spus ca va urma sa primesc postal o instiintare cu cat trebuie sa platesc, dar nu am primit nimic. Ce ar trebui sa fac?

Apoi, din cate stiu ar fi trebuit sa imi depun luna trecuta situatia, dar nu am facut asta pentru ca nu stiu ce ar trebui sa contina. Tot venitul meu intra pe PayPal si card bancar (nu tot ce intra pe PayPal intra si pe card, dar tot ce e pe card e pe PayPal). Ce ar trebui sa pun in dosarul care trebuie sa il depun la finante? O sa fiu penalizat pentru intarziere (daca da, cat?) ? Ce pot sa trec la cheltuieli? Cum ar trebui sa arate un dosar? Ce bani sunt impozitati si ce bani nu sunt impozitati?

Multumesc!
Orice alte informatii folositoare pentru PFA sunt binevenite.
O seara placuta
Buna ziua, sunt PFA recent inregistrat, am depus si declaratia la finante, am primit decizia. Eu fac siteuri si softwareuri. Intrebarea mea este, de unde pot afla cat % o sa trebuiasca sa platesc impozit?
Tinand cont ca va trebui sa completez cate un formular 201 pentru fiecare tara din care o sa primesc bani, cum ar trebui sa fac contabilitatea? Pot sti aproximativ cat voi avea de platit la finalul anului diferenta fata de veniturile declarate?
Răspuns la discuția Impozit PFA
Eu fac siteuri, lucrez doar cu clienti din afara tarii. Plata este facuta de diferitii clienti, prin intermediul PayPal, de unde ii pun pe card.
Răspuns la discuția Impozit PFA
Multumesc pentru raspuns. O sa trebuiasca sa specific ca am avut venituri si inaintea infiinarii PFAului sau o sa se verifice direct si o sa mi se spuna ca trebuie sa platesc pentru acele sume?
Răspuns la discuția Impozit PFA
Nu cred ca veniturile constituinte inainte de infiintarea PFA au fost impozitate la sursa, mai ales pentru ca am lucrat cu clienti din afara tarii.
Răspuns la discuția Impozit PFA
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Totusi mai am unele mici neclaritati.

Sa inteleg ca voi plati impozit fix, din suma pe care o declar in formularul 220 ?
Sau exista vreo metoda sa platesc impozit fix? Am inteles ca e mai rentabil.
Sunt asigurat ca si elev la liceu, asta inseamna ca nu trebuie sa platesc si la CASS, nu?

De asemenea, nu mi-ati spus cum fac cu sumele incasate inainte de a imi face PFA.

Multumesc mult!
Discuție Impozit PFA
Buna ziua.

Am 18 ani, si la sfarsitul anului trecut am inceput sa lucrez ca Freelancer. Recent mi-am inregistrat si un PFA, am fost la finante unde mi s-a dat si un formular 220 care trebuie sa-l completez, dar in mare parte nu am idee ce ar trebui sa scriu, in special la venit aproximativ (la ce se foloseste? nu prea am idee, e foarte subiectiv) si la data inceperii activitatii (acum sau de cand am inceput)

De asemenea, pentru banii care mi-au intrat inainte, cum platesc impozit? Trebuie platit? Daca da, se aplica si penalitati pentru ca nu eram inregistrat? Multumesc, o zi buna!