avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin0B

Activitate Cosmin0B

Acum cateva zile am avut un conflict cu un asistent medical.Intru in cabinet cu cardul de sanatate,trimitere de la medic,bat la usa,imi spune sa intru,dau buna ziua si intreb cand vine medicul ca am nevoie de o interventie medicala minora( nu era urgenta ) .Ma intampina cu o atitudine ostila si cu o frustrare de necrezut . Discutia continua pana in momentul in care imi zice tipand "Iesi afara ! " de vreo trei ori . Il intreb cum il cheama si ii spun ca o sa depun o plagere la conducerea spitalului .Nu mi-a spus !
Evident ca m-am enervat si m-am mulat pe atitudinea lui si am teminat cu un "hai sictir " (in timp ce el tot tipa "iesi afara " "cum iti permiti .."si alte impresii...)dupa care am plecat .
Intrebarea mea este: Nu este obligat sa-mi spuna cum il cheama ?
Dupa acest incident am citit art. 652 din Legea nr. 95/2006, care face referire la dreptul de refuz al cadrelor medicale sa isi faca treaba . Cine determina ca pacientul manifestă o atitudine ostilă şi/sau ireverenţioasă faţă de medic ? Nu cred ca se va face ceva cu acel asistent.Sigur vor spune ca sunt eu de vina..(vorba aia :fiecare cu ai lui ")


Este absolut uimitor ca suntem tratati ca niste inconveniente ,desi sunt platiti din banii nosti!
Buna ziua .
Sunt abonat Cosmote (servicii mobile ) dinainte sa fie achizitionati de cei de la TELEKOM. In contractul facut cu Cosmote aveam o extraobtiune gratuita activa(acces la televiziune mobila pe Dolce mobile ).Acum 1 luna am zis sa imi creez cont si sa o folosesc .
Ii contactez pe cei de la TELEKOM si imi spun ca aplicatia Dolce mobile nu mai exista si ca toti utilizatorii au fost transferati pe aplicatia Telekomtv.
Eu zic,ok ! Vreau si eu !
Imi raspund ca nu se poate .Explicatie : "Daca nu ati creat cont pana la data cand Cosmote a fost achizitionat de Telekom ,acum nu se mai poate."
Este legal ?
Răspuns la discuția Nebunia Anaf 468 lei
Multumesc !
Ce nu inteleg este urmatorul lucru : In ce categorie de venituri este incadrat acest gen de venit (am lucrat pentru ei 1 saptamana)? Nu am avut contract ,doar am trecut datele personale si de contact intr-un tabel pe o foaie. Am citit ART. 296^2 -^32 de 3 ori si tot nu m-am lamurit.
Cui ii revine obligatia de plata CASS din acea suma de 238lei cu care am fost platit ? Eu trebuia sa ii platesc din suma primita sau CURS trebuia sa retina acei 5,5 % din 238lei ?
Buna ziua . Cred ca v-ati saturat cat s-a vorbit de cei de la Anaf . Eu am o problema cel putin ciudata . In anul 2012 am "lucrat" pentru CURS - Centrul de Sociologie Urbana si Regionala in perioda alegerilor locale in Bucuresti .Acum ma trezesc ca nu am platit CASS pentru suma cu care am fost platit de cei de la CURS( 238 de lei ).Intrebarea mea este :eu trebuia sa platesc aceasta suma sau cei de la CURS ar fi trebuit sa o plateasca din cei 238 de lei pe care i-am primit ?

Nu mai spun...ANAF a decis ca trebuie sa platesc 468 de lei( 5,5% din 8400 lei) pe anul 2012 ,desi anul acela singurul meu venit a fost cel de la CURS. Eram student in acea perioada.
In urma cu cateva zile am avut o altercatie cu un coleg de facultate.I-am dat eu cu mana in par"gluma-nimic sexual" :)) la care el m-a prins de cap si ma tinea aplecat(si adresa injurii).In momentul ala eu am dat cu mana sa ma eliberez si i-am rupt nasul aparent(conform cert. medico-legal pe care si l-a scos). In conditiile astea ce se intampla? Pot invoca legitima aparare(am martor care sa ateste cele intamplate) ? Mentionez ca eram amandoi sub influenta bauturilor alcoolice (el era si posibil drogat ). A zis ca vrea sa ne intelegem si vreau sa vad daca am cu ce sa negociez pentru a nu se ajunge in instanta.