avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate mihaigabi22

Activitate mihaigabi22

Răspuns la discuția Contestatie executare silita
Multumesc pt raspuns! Cam cat dureaza ca si timp (orientativ) rezolvarea unei contestatii de genul pe care am facut-o eu?
Buna seara!

Am primit pe 24 decembrie o scrisoare de la executorul judecatoresc alaturi de o decizie de la tribunal de executare silita. Partea interesanta este ca, acel credit pt care sunt executat avea data scadenta acum aproape 7 ani deci s-a prescris datoria. Am inteles ca interventia prescrierii vine la cererea debitorului si nu intervine automat. Am facut contestatie in termen de 5 zile invocand prescriptia, alaturi de copii dupa acte, contracte, instiintarea executorului cu data postei...
Problema mea: cam cat dureaza la tribunal verificarea unei contestatii? astazi (03.01.2017) am primit la serivici instiintarea de poprire pe salariu... In tot acest timp poprirea este in desfasurare sau se opreste?
Răspuns la discuția Executare silita dupa 7 ani
Multumesc de raspuns, ca idee unde pot face aceasta contestatie,ce presupune? daca executorul are o decizie judecatoreasca mai pot face contestatie la executare? pe decizia judecatoreasca este mentionat fara cale de atac...
Buna ziua!

Am cateva nelamuriri in cazul executarii silite si a termenului de prescriptie, mai exact: in 2008 am luat un credit de consum (cu buletinul) fara garantii, cum se dadeau inainte... in decembrie2009 amincetat sa mai platesc ratele pt ca am ramas fara servici. Timp de 6 luni ratele au fost platite de asigurarea pe care o aveam iar din iunie 2010 nu s-a mai platit nimic in contul meu. Am tot primit scrisori cu amenintari... intre timp banca a dat faliment (RBS) si creanta a fost preluata de recuperatori. in ultimii 2 ani nu ammai fost deranjat de nimeni, biroul de credit arata ca sunt scos in afara bilantului dar azi primesc 2 plicuri de la un executor care ma instiinteaza ca sunt executat silit, o copie dupa hotararea judecatoeasca care a fost emisa in august anul curent dar eu am fost anuntat pe 22 decembrie. Hotararea judecatoreasca spune cam asa :"IN NUMELE LEGII HOTARASTE-admite cererea formulata de xxxxx privind creditorul DDM INVEST XX AG si pe debitorul xxxxxx, incuviinteaza executarea silita a titlului executoriu reprezentat de Contract de credit nr xxxxxxxx in vederea recuperarii sumei xxxxx reprezentand debit, prin toate modalitatile prevazute de lege. FARA CALE DE ATAC."

Ce pot face in acest caz? Pot invoca prescriptia? S-a judecat in lipsa si din august cand a fost emis ordinul judecatoresc nu am fost anuntat..
Mai pot face ceva? Bunuri nu am pe numele meu, doar salariul.
Tocmaiam primit instiintare de executare silita mai exact ordin de executare silita cu drept de contestatie in 15 zile. Intrebarea mea este daca pot contesta aceast ordin invocand prescriptia, mentionez ca nu am mai platit din anul 2012, suma care este restatnta fiind in cuantum de 4400 ron. Ce mai pot face in situatia de fata? Va multumesc!
Răspuns la discuția Poprire salariu
Merci frumos pt raspuns
Numele meu este Mihaiu George si pe data de 15 noiembrie 2008 am luat un credit de consum fara garantii in valoare de 7314 euro de la banca ABN AMRO care ulterior a fost preluata de catre RBS care la randul ei a dat faliment si a vandut creantele catre o firma de recuperare pe nume ASSET PORTOFOLIO...
Am platit ratele lunar pana in data de 22 noiembrie 2009 cand am ramas fara loc de munca. Timp de 6 luni cat am fost in somaj ratele mele au fost platite de catre polita de asigurare pe care mi-au facut-o la contractare creditului. Din pacate dupa terminarea acelei perioade tot nu am gasit de munca si am stat asa cam 3 ani, perioada in care primeam telefoane, instiintari sa platesc si tot tacamul. Acum doi ani m-am angajat, a venit pe lume fetita mea si avand nevoie mare de bani nu am anuntat banca despre situatia mea actuala. Saptamana trecuta am primit de la firma de recuperare instiintare ca ma vor vizita la domiciliu sa stabilim un angajament care presupune rate mult prea mari pt mine sau imi vor pune poprire pe salariu.

Eu am sotia si copilul in intretinere,sotia nu lucreaza si situatia ar fi trista daca mi s-ar pune poprire pe 33% din salariu.

Ce as putea face in acest caz?
ultima rata am platit-o in noiembrie 2009 si de atunci nu am fost executat silit( neavand nimic pe numele meu) am primit doar bilanturi cont, instiintari de plata...

Gresesc daca spun ca datoria s-a prescris? Au trecut aproape 5 ani de cand nu am mai platit. Pot scapa de poprire daca trec la varianta de primire a salariului cash si nu pe card? Care este procentul maxim pe care imi poate pune poprire?

Cam astea ar fi nelamuririle mele. Sper sa aveti timp sa cititi si mesajul meu si sa imi dati un raspuns.

Va multumesc mult si va urez sa aveti multa putere de munca in continuare.

O zi buna