avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate catalinafilofteia

Activitate catalinafilofteia

si ce sa scriu practic in sesizare?Multumesc
Nu am cum sa inteleg un parinte care sta si priveste cum copilul dansului loveste cu mingea in masina mea si a vecinilor...am incercat cu frumosul dar nu s-a putut si la cca 50 de metrii este un loc de joaca...se pot juca acolo....cu vorba buna si amiabil nu se poate...
Stau la bloc,si intre blocuri este o strada pe care trec masini,si pe margine se parcheaza masinile.Copii vecinilor se joaca cu mingea sub privirea parintilor,si lovesc masinile parcate,printre care si a mea.Este legal?tinand cont ca pe acolo trec si masini?Cum pot proceda,pentru ca de vorba buna nu se poate.Astept raspunsuri.Multumesc anticipat!
Am fost angajata 9 zile la un magazin fara contract de munca,chipurile sa nu se incurce in acte,imi va face contractul cu data de 1.In data de 1 al urmatoarei luni,mi s-a incheiat contract de munca pe 1 an de zile,dar 3 luni figurau ca perioada de proba.Am mai muncit 8 zile si nu am mai suportat din cauza stresului si a jignirilor provocate de femeile din colectiv,si i-am facut o notificare patroanei sa imi inceteze contractul de munca,pentru ca eram in perioada de proba si nu m-am mai dus.I-am spus ca am 17 zile muncite si cand trebuie sa imi dea banii sa ma cheme insa nici un semn.Cam in cat timp legal ar trebui sa primesc banii?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Am si eu pe tata omorat in urma unui accident rutier.Acum la aproape 3 ani,de la accident,defapt chiar la 3 ani de la accident,a ajuns dosarul la judecatorie.Pot sa stiu si eu dinainte ce pasii sa urmez?Cum se procedeaza?E acuzat de ucidere din culpa soferul si eu parte civila.
cum fac mai precis?am inteles ca trebuie sa dau o declaratie,dar unde o dau?acum dosarul e la cercetare penala la politie din cate am inteles?
si in calitate de parte civila in dosar trebuie sa am avocat,sa platesc taxe de judecata????
cum fac pentru a ma constitui parte civila in dosar?
va multumesc pt raspuns.
Multumesc mult pentru raspuns.Maine voi merge la politie.Dar nu era normal sa ma cheme si pe mine agentul de la cercetari penale???daca se trimite in judecata sau a fost trimis,nu este mormal sa ma anunte si pe mine in calitate de mostenitor al victimei?
multumesc mult de tot
care este procedura pt un accident?
Tatal meu a suferit un accident in urma caruia a decedat.agentul de la rutiera ma tot amanat ca nu ai iese atopsia,asa cam 2 ani si a ramas ca ma anunta ea cand iese.acum ca am insistat tot eu sa vb cu dansa a zis ca defapt a iesit autopsia dar nu a mai avut numarul meu si acum dosarul se afla in alta parte la cercetari penale.care e procedura care se face in caz de accient????pasii.
Astept un raspuns.Va multumesc anticipat!
Discuție Autopsia
Tatal meu a murit in urma unui accident rutier,i s-a facut autopsie,dar nu a fost platita nici pana acum de politie,asa ca procesul nu poate incepe,in cauza lipsei certificatului de autopsie.Tin sa precizez ca are autopsia facuta acum 2 ani si nu este inca platita,este normal????
Cat dureaza de obicei?
Va multumesc anticipat!!!