avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate DanielRotaru

Activitate DanielRotaru

Răspuns la discuția Retinerile salariu
Multumesc!!, nu vreau sa intru in polemica cu dv., si nu vreau sa va supar,

Daca parchez pe spatiu verde - primesc amenda.
Daca scuip sau arunc un chistoc pe strada - primesc amenda.
Daca basculez o roaba de gunoi pe un spatiu public sau privat - primesc amenda.
Daca dau muzica tare sau fac galagie - primesc amenda.
Daca imi fac un balcon in plus - primesc amenda
Si sunt "n"exemple.

Deci sa inteleg
Imi deschid firma!
Imi angajez personal.
Iar 2 angajati, imi intra in medicat iareu societate, sunt tert poprit.
Le opresc 1/3 din indemnizatia de incapacitate!, ca asa vreau eu!
Legea imi spune clar ca "" potrivit legii"", nu pot fi urmarite - Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă.
Inseamna ca pot incalca fara menajamente, articole din NCCP, in speta Art 729 - 4.
Si nu patesc nimic???
De ce mai este lege, sau aici nu s a sesizat chiar nimeni pana acum!!!, ....un judecator, ce spune, cand se incalca o lege???
DE CE MAI ESTE ART 729 - 4.
SA L SCOATEM DIN LEGE!, DACA TOT SE INCALCA ACEST ART 729, SI NU PRIMESTE NIMENI NICI O SANCTIUNE!!


Sa inteleg ca: inaintez actiune in instanta, si strict avand in vedere circumstantele, 100% castig
- societatea va fi obligata doar Sa returneze suma poprita ilegal;
- sa plateasca cheltuielile de judecata!, si poate poate cine stie, sa primesc vreo dauna morala!

Va multumesc,



Răspuns la discuția Retinerile salariu
Multumesc de raspuns, Dl Cornel Vasile

Nu mai inteleg nimic!
Noul Cod de procedura civila
Art. 729.
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.

Asadar, daca incalcam codul de procedura civila, nu primim nici o sanctiune?
Nu mai inteleg nimic sinceeer!!!!!
Ceva nu se leaga!
Multumesc mult!, m ati luminat!

Răspuns la discuția Retinerile salariu
De aceea readresez, intrebarea :
Concret am avut un credit de 10.000 ron - rest neachitat, 2780 Ron.
Asadar societatea X, a primit documentia prin care este instiintata, ca este tert poprit, privind debitele angajatului Y care sunt in valoare de 2780 Ron
Societatea X este obligata la - retinere si virarea (((in contul X a Societatea Civila Profesionala de Executori Judecătorești Z))), ( Nu am dreptul deocamdata sa dau numele) , a 1/3 din drepturile a salariale ale angajatului(conform legii) - pana la stingerea debitului care este in valoare de 2780 Ron
Intr adevar, sunt constient de acest aspect, debitul trebuie platit , dar...asa a fost sa fie!!!?
Societatea X, Pana in luna ianuarie a retinut si virat catre executorul judecatoresc 1/3 din drepturile salariale.
In luna Ianuarie, insa, toata luna am fost in concediu medical, societatea X (angajatorul), retinand, din indemnizatia de incapacitate temporara de munca, 1/3 din contravaloare, suma care a remis o in contul executorului judecatoresc!

Va rog un raspuns:
Cum va fi sanctionata( conform legii) societatea X, care a retinut, din indemnizatia de incapacitate temporara de munca, contravaloare de 1/3, din total drepturi Concediu medical (Indemnizatia de incapacitate temporara de munca) si virat, in contul Societatatii Civile Profesionale de Executori Judecătorești, suma respectiva.
Multumesc frumos anticipat dl. Vasile!
P.S.
Nu a fost vorba de nici una din cauzele enumerate mai sus privind retinerea sau urmarirea, de catre dv., respectiv
- titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale.

Răspuns la discuția Retinerile salariu
Corect, si daca societatea a poprit din aceasta suma, ce se intampla!
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Retinerile salariu
D nul Vasile Cornel!?
Va rog frumos inca o data:::::
V am adresat intrebarea...
Drepturile din concediu medical sau cum vreti sai spuneti (indemnizatia de incapacitate temporara de munca) pot fi poprite, indiferent daca exista baza legala, titlu executoriu, etc, sau mai stiu eu ce????
Ex toata luna Ianuarie Concediu medical. se poate popri?
Poate acum am fost mai explicit!
Retinerile din salariu de catre angajator fara baza legala.
Stiu textul de lege:
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă., dar?!:
Ce si cum trebuie facut in cazul in care ti se retin bani din salariu?
Identic si in casul in care pe indemnizatia de boala se efectueaza poprire?
Ce trebuie facut?
Cum va fi sanctionata societatea care a dispus poprire pe drepturile din concediu medical, in afara faptului ca va returna suma poprita!?
Mul;tumesc
Buna ziua,
In vederea demararii unui proces civil, impotriva unui angajator, acesta avand domiciliu, sediul si punctul de lucru al societatii in localitatea - exemplu ( Timisoara, iar fostul angajat are domiciliul in localitatea Costanta), unde va deschide procesul? Litigii de munca?
Răspuns la discuția comercialiazarea carburantilor
multumesc de raspuns!
Problema este ca am si facturat serviciile prin vanzare de carburant. Si am mai si facut procese verbale de compensare pentru a compensa servicul facut de tert. Ex. el mi a efectuat un serviciu de 500 euro. eu i am dat su facturat in acelasi timp caburant in contravaloarea serviciului. restul de cativa zeci de lei i am facut proces de compensare.
E rau daca ma reclama, avand in vedere cele de mai sus.....!!!???
Rog raspuns
Răspuns la discuția Anulare permis conducere
multumesc frumos. Oricum raman tamp.... si acea hotareare definitiva si irevocabila casata care mi a interzis derptul de a conduce si a fi si in acelasi timp condamnat!?!?!?
Ma rog...!!! euro news
Răspuns la discuția Hotarari judecatoresti
multumesc din suflet!