avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate roscadan

Activitate roscadan

Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
mai intreb pt ca vad ca nu-mi raspunde nimeni, este corect ca pe instanta de fond cu probe , martori, exista 2 martori cu declaratii, reali 5 ( mi s-a spus ca ajung 2 ) , cu poze , cu pv intocmit dupa 4 zile de la declararea incidentului la politie de catre UN agent constatator din cadrul Pol Viseu de Sus, jud MM, sa apara persoana implicata si la martor ocular, pv intocmit din birou, fara a fi la fata locului, SA CASTIG !
si in recurs cu abtinere motivata de un judecator din complet de 3, prezent la masa de judecata dupa admiterea solicitarii de abtinere, prezent sa judece motive de recurs sa imi de-a ONORATA INSTANTA de la TRIBUNALUL MM sentinta definitiva si irevocabila este CORECT? nu stiu intreb d-lor avocati?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.1 din Regulament
Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
am inteles, deci oricum eu sunt vinovat de faptul, ca nu m-am informat etc etc, intreb iarasi
pe pv de contraventie care l-am contestat este corect ca politia sa puna la martor asistent persoana implicata ( adica cea cu care am avut incidentul ), apoi in decursul recursului este corect ca un judecator sa sa abtina sa depuna cerere de abtinere, se aproba cererea, apoi il gasesc la masa in acelasi complet avand cerere de abtinere aprobata cu motivare cu tot si il vad la masa la prezentarea motivelor de recurs de catre recurenti? Nu stiu intreb?
Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
care este procedura prin care te informeaza despre solutie fara sa fii reprezentat si care este procedura prin care procesul trebuie sa se termine la a doua instanta?
Buna Seara:
Am si eu o intrebare. Am avut un accident rutier in 2012 cu daune materiale, Politia din zona care la momentul acela nu a vrut sa vina la fata locului, a intocmit un proces verbal dupa 4 zile de la declararea incidentului pe care eu l-am contestat
Pe Judecatorie am castigat, acolo am avut avocat, s-a facut recurs pe Tribunal
Pe data de 12 Iulie 2014, ma opreste politia in judetul Cluj, unde imi spune ca am permisul suspendat conform sentintei definitive si irevocabile. Am mai citit pe forum si alte cazuri, dar in cazul meu fara sa fiu reprezentat la recurs, pe protal zice ca modifica sentinta in sensul ca respinge plangerea contraventionala ( care ca si eu si el am facut plangere ), la fel in solutia pe scurt pe Portal nu spune ca este definitiva, nefiind reprezentat nu am stiut ca nu se comunica, acasa postal nu primesc nimic, ( am scos hartie de la posta sa vad corespondenta ) si sjung ca mi se face dosar penal fara sa fiu informat, de catre oricare Tribunal, Politie etc, etc, etc, inseamna ca din data de 2 Iulie de cand figurez cu permis suspendat am facut 10 infractiuni ( adica am condus in fiecare zi fara sa stiu ca am permisul suspendat ), repet fara sa am avocat la recurs care sa ma informeze, fara sa scrie pe portal detalii sau definitiv si irevocabil, fara comunicare sau instiintare din partea Politiei cand l-au pus suspendat in Baza lor de date
In concluzie prima instanta mi-a dat dreptate ( probe, martori din aceste motive am stat linistit, fara avocat considerand ca au fost suficiente probele pe prima instanta ) ) , a doua instanta imi da sentinta definitiva si irevocabila, imi ingradeste dreptul de a merge mai departe, ( unul din motivele pt care am stat linistit nu stiam ca nu pot merge mai departe sa atac in apel ), imi taie dreptul de a fi informat ( cica nu se comunica desi am primit comunicari in desfasurarea procesului, in care un judecator se abtine !!!????, apoi se suspenda cauza, apoi se prezinta motive etc dosar 2485/336/2012 Trib Maramures renuntand sa ma mai prezint ), prin urmare mi se ingradeste si dreptul de a-mi recupera permisul la 30 de zile, mi se face si dosar penal fara a fi in cunostinta de cauza.

am uitat sa spun ca inainte de a-mi verifica permisul politistii care m-au oprit pe 12 iulie, am sunat chiar eu la 112 sa spun ca sunt abuzat, raspunsul fiind ca asta nu este o urgenta, acest fapt posibil sa sustina ce am scris mai sus si anume, Oare sa suni la 112 sa spui ca esti abuzat cand stii ca ai permisul suspendat ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament