avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate burlacu_mar

Activitate burlacu_mar

Răspuns la discuția suspendare CIM
Imi cer scuze ca iarasi va deranjez! Dar daca angajatorul nu imi elibereaza decizia de suspendare pana pe 31.07.2014(cand inceteaza cim)?
iar suspendarea trebuie sa mi-o faca pe toata durata ccc(adica 2 ani) sau pana cand imi inceteaza de drept contractul (31.07.2014)?
Multumesc mult!
Discuție suspendare CIM
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema!
Sunt angajata de pe 1 august 2013, cu un CIM pe perioada determinata de 12 luni, in cursul acestor 12 luni am ramas insarcinata si am nascut pe 22 Mai 2014, am luat cele 126 de zile de concediu de maternitate, pana pe data 17.07.2014 si am facut cerere pentru concediul de crestere a copilului si de suspendare a CIM de pe data de 18.07.1987. Problema este ca angajatorul nu vrea sa imi elibereze decizia de suspendare a CIM, pe motiv ca contractul meu expira pe 31 iulie 2014.
Este legal sa nu imi elibereze decizia de suspendare pentru ca am contract pe perioada determinata?
Mentionez, ca i-am cerut angajatorului sa citeasca art.51 (a ) din Codul Muncii, dar el a spus ca acest articol se aplica doar la contractele pe perioada determinata.
Va multumesc!