avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters326440

Activitate ContSters326440

Am întrebat la ANAF cum pot scăpa de actele de la PFA și mi-au răspuns cu Legea 135/2007. Ideea ar fi că mă deranjează prin casă și aș vrea o modalitate de a scapă de dosarele PFA-ului (el fiind deja radiat de vreun an). Aș cere și control și să le pot arunca după, dar n-am văzut să existe opțiunea asta.

Pe de altă parte, am văzut că este contravenție, dacă nu le mai ai, așa că le-aș scana să le pot prezenta la control, iar dacă vor originalele, atunci pot primi bucuros amenda respectivă și am încheiat discuțiile.

Există alte metode de a nu păstra actele sau a le arhiva într-un mod legal încât să nu ținem dosarele în format fizic?
Date:
- neplătitor de TVA pe PFA.
- înregistrare în ROI, deci VAT valid.

Eu am plătit până acum tot timpul, dar întrebarea a apărut în discuțiile cu o altă persoană și aș vrea doar să fiu sigur.

Dacă cumpăr un serviciu de pe extern, deci datorită ROI, pe VAT, acesta vine pe factură fără TVA. Din câte știu trebuie să depun declarația D301 ([ link extern ] .

Deci întrebarea ar fi dacă există vreo modalitate legală prin care cineva să nu plăteasca TVA pe extern doar pentru că este neplătitor intern.

Din ce știam e așa:
CIF - neplătitor.
VAT - plătitor tva oricum.
Am auzit multă lume că procedează așa și puțini sunt cei care sunt cu casa la zi în caz de control.

Întrebarea este ce se întâmplă legal dacă ce ai în casă este mai puțin decât ar trebuie. Exemplu:
bancă: totul ok la ban.
casă: 10000 ar fi trebuit, dar mai ai 1000 lei (care de fapt rămân pentru impozit pe dividende). practic dacă nu ai fost controlat timp de un an și s-a încheiat anul ai reintrat în legalitate? sună dubios, știu. De asta își permite foarte multă lume să procedeze în acest mod?

Pe de altă parte, am găsit ca idee așa ceva:
Potrivit Art. 144^4, alineat (3), Legea 31/1990, privind societățile comerciale, administratorii pot utilizare fără justificare sau sub formă de împrumut din fondurile societății suma de 5000 Euro.
În cazul depășirii acestei sume poate fi considerat că administratorul folosește creditul societății în scop propriu, faptă care este considerată infracțiune de către Art. 272, alineat (2) și (3), din Legea 31/1990, privind societățile comerciale.
Art. 272. - Se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul, directorul executiv sau reprezentantul legal al societăţii.
Răspuns la discuția CIM + Microintreprindere? Legal?
Mulțumesc pentru răspuns, dar încă sunt în dubiu.

1. [ link extern ]
A se citi și întrebarea 3 / răspunsul de aici: [ link extern ]

2. Companiile spun că ai card atașat la cont și poți scoate bani direct de la bancomat, iar la sfârșit de an plătești impozitul pe dividente, dar din lege se spune că ai voie 5000 euro sub formă de împrumut (acum ce înseamnă și împrumut nu știu exact).
Ideea ar fi că din ce am citit în lege și în alte discuții lucrul acesta nu este posibil, dar aș fi mai mult decât bucuros de un răspuns mai exact.

Nu sunt în domeniu, ci pe IT, dar voi încerca un răspuns la 2.
Potrivit Art. 144^4, alineat (3), Legea 31/1990, privind societățile comerciale, administratorii pot utilizare fără justificare sau sub formă de împrumut din fondurile societății suma de 5000 Euro.

În cazul depășirii acestei sume poate fi considerat că administratorul folosește creditul societății în scop propriu, faptă care este considerată infracțiune de către Art. 272, alineat (2) și (3), din Legea 31/1990, privind societățile comerciale.
Art. 272. - Se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul, directorul executiv sau reprezentantul legal al societăţii.

Concluzionând, în aceste condiții ai șansa să primești între 1 și 3 ani de închisoare la un control.

NOTĂ: posibil să spun prostii mari, dar cum spuneam, nu sunt în domeniu și doar încerc o înțelegere la această situație.
Multe companii au venit cu propunere CIM+PFA acum ceva vreme, dar legea a devenit destul de clară în privința asta. Acum unele dintre ele încearcă varianta de CIM+Micro.

Ar fi 2 întrebări:
1. Legea nu spune clar dacă doar PFA-ul poate fi considerat ca fiind activitate dependentă și să ți se recalculeze până la 5 ani în urmă ceea ce ai de plată.

2. Companiile spun că poți lua bani lunar din micro, dar din câte spune legea acest lucru nu este posibil.

Am văzut că sunt câteva frânturi de discuții pe internet, dar nimic clar apropo de acest subiect care începe să fie din ce în ce mai de actualitate.

Se pot da câteva explicații, vă rog?

Mulțumesc mult!

PS: Sper să fi ales bine categoria.
Eu știam ca se pot, dar contabilul mi-a spus că trebuie să am foaie de drum și o motivație pentru acel drum. Sunt oarecum în dubiu, m-ar putea ajuta cineva?

Mulțumesc mult!
Am cumpărat un laptop pe PFA, iar între timp am cumpărat un altul, deci vreau să scap de cel vechi (cel vechi însemnând că are 3 luni doar - nici nu am apucat să îl introduc în registru).

Care ar fi condițiile în care pot face asta? Doar cu factură? Trebuie să plătesc impozit pe venitul din vânzare (mi se pare o prostie având în vedere că e bun fix, dar nu mă pricep)? Trebuie să aștept amortizarea?

Mulțumesc mult!
Rezervarea denumirii, adică cererea pentru disponibilitatea denumirii poate fi trimisă de către oricare dintre fondatori sau este obligatoriu să fie trimisă de către viitorul președinte?

Și o întrebare tot cam pe subiect. Poate fi făcută rezervarea chiar și de către cineva care nu va fi membru fondator?

Mulțumesc!