avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate IuliaEftimie

Activitate IuliaEftimie

Divortata in 2009 cu un minor in intretinere. Pensie alimentara platita pana in 2010. Nu exista partaj. Am credit ipotecar pe apartament, platit la zi, creditul ipotecar este pe numele meu. Fostul sot a facut un credit de nevoi personale la aceeasi banca( in 2008, fara sa stiu) pe care nu l-a mai platit dupa divort. A parasit apartamentul in 2009 dar nu si-a mai achitat datoriile nici catre banca, nici catre minor, motivand ca nu mai are loc de munca.
In prezent banca l-a executat silit, adica apartamentul pe care il avem in comun. Masina luata in timpul casatoriei a fost posesia lui dupa divort si a fost vanduta, fara acordul meu.
- Exista posibilitatea de a pierde apartamentul? (locuiesc cu minorul)
- Am o posibilitate de a recupera pensia alimentara?(mentionez ca fostul sot iese la pensie)
- Exista lege care ne poate proteja pe mine si pe copil, pentru a pastra apartamentul?

Am primit oferta din partea avocatului tatalui meu in vederea unei pensii de intretinere facuta pe cale amiabila.Imi puteti spune daca acest acord este corect ,in special oprirea platii pe timpul verii ?

Partile convin urmatoarele:
Art.1 – .... va achita fiicei sale, ....., o pensie de intretinere raportat la venitul sau net, care este de 3.300 lei / luna.

Art.2 – Pensia de intretinere achitata pentru perioada cuprinsa intre octombrie 2014 – aprilie 2015 va reprezenta 25% din venitul net mentionat anterior. Din aceste sume se vor deduce 80 euro achitati in luna decembrie 2014 si 400 lei achitati in luna ianuarie 2015.
De asemenea, raportat la data inregistrarii cererii pe rolul Judecatoriei Galati, d.ra .... confirma prin semnarea prezentei tranzactii faptul ca pentru luna septembrie 2014 i-a fost achitata pensia de intretinere in mod voluntar de catre tatal sau,

Art.3 – Pensia de intretinere achitata incepand cu luna mai 2015 va reprezenta 16,5% din venitul net intrucat in luna aprilie 2015 se va naste si al doilea copil al d.lui ....

Art.4 – Pensia de intretinere va fi achitata pana la momentul absolvirii studiilor universitare, respectiv sustinerea temei de licenta si va fi suspendata pana in momentul in care va fi facuta dovada inscrierii la cursuri postuniversitare de master, urmand a se achita si perioada cuprinsa intre cele doua momente mentionate anterior.

Art.5 – Pensia de intretinere va fi sistata in momentul finalizarii studiilor de master, acest moment urmand a fi determinat ulterior raportat la durata modulului la care se va inscrie d.ra.....

Art.6 – Pensia de intretinere va fi sistata in situatia in care d.ra.... va obtine venituri din munca proprie, aceasta avand obligatia de a anunta acest lucru pana la sfarsitul lunii calendaristice.

Art.7 – In situatia in care nu se vor mai obtine venituri din munca proprie de catre d.ra... si studiile postuniversitare nu vor fi finalizate, se va relua plata pensiei de intretinere.

Art.8 – Pensia de intretinere va fi achitata prin virament in contul bancar al d.rei ....., ce va fi indicat prin comunicarea unui extras de cont.

Art.9 – Prin semnarea acestei tranzactii, partile declara ca sunt de acord cu stingerea litigiului ce face obiectul dosarului nr.... al Judecatoriei..... , precum si faptul ca pentru orice neintelege ivita in legatura cu executarea obligatiilor rezultate din aceasta tranzactie se va incerca solutionarea amiabila inainte de a se adresa organelor statului.

va rugam sa aveti in vedere ca pensia de intretinere are ca scop exclusiv intretinerea dumneavoastra - in calitate de fiica a d.lui... In niciun caz legea nu prevede ca obiectul pensiei de intretinere il poate constitui obligatia de plata a ratelor unui credit bancar. De altfel aceasta problema priveste doar pe parintii dumneavoastra, doar ei pot rezolva aspectele ce tin de acest credit bancar.

Mai mult, dosarul nr ....Judecatoriei .... nu are ca obiect si modul de plata a ratelor aferente creditului contractat la ... Bank astfel incat acordul de stingere amiabila a litigiului nu poate include clauze privitoare la creditul bancar, iar hotararea instantei de judecata nu va include dispozitii in acest sens intrucat instanta nu a fost investita cu acest capat de cerere.




-la stabilirea cuantumul pensiei de intretinere am avut in vedere dispozitiile art.529 si urmatoarele din Noul Cod civil, dispozitii care vor fi avute in vedere si de catre instanta de judecata.




-dupa semnarea tranzactiei si validarea de catre instanta de judecata, veti detine o hotarare judecatoreasca definitiva, care poate fi legalizata de catre Judecatoria ... si poate fi pusa in executare silita daca nu vor fi respectate obligatiile asumate. Hotararea se va comunica fiecarei parti.




Va rugam sa ne comunicati data, ora si locul unde doriti sa ne intalnim pentru semnarea tranzactiei sau sa ne comunicati tranzactia semnata.

De asemenea, va rugam sa ne precizati daca doriti sa se aduca completari tranzactiei atasate alaturat.
Imi pot spune pretentiile pe propria raspundere sau am nevoie de avocat sa faca acest lucru?
Buna ziua,

Sunt in plin proces de obtinere a unei pensii de intretinere in calitate de student. Astazi am primit aceasta scrisoare de la avocatul paratului. Deja procesul a fost amanat de doua ori si as vrea sa se termine cat mai repede. Imi puteti spune va rog daca sunt capcane in aceasta scrisoare ? Ce sfat imi acordati?

"Va notific prin prezenta disponibilitatea noastra de solutionare a litigiului ce face obiectul dosarului mentionat pe cale amiabila. In acest sens, va rugam sa ne comunicati daca doriti stingerea litigiului printr-o tranzactie a partilor. In caz afirmativ, data si locul unde este posibila intalnirea partilor in vederea incheierii unei tranzactii sau a unui acord de mediere.
Mentionam faptul ca, in situatia in care veti accepta incheierea unei tranzactii,aceasta urmeaza a cuprinde aspecte privitoare la suma ce va fi achitata lunar cu titlu de pensie de intretinere, ziua din luna in care va fi achitata, momentul pana la care va fi achitata, iar in urma validarii de catre instanta de judecata, va putea fi pusa in executare silita in situatia in care nu va fi respectata."
Buna ziua,

Tatal meu ne-a parasit recent (pe mine si pe mama mea) si as dori sa obtin pensie alimentara. Mentionez ca sunt studenta in anul III si voi urma si un master. Dansul inca nu vrea sa auda de divort si nici de familie in general. Cum ar trebui sa procedez? Ajutati-ma , va rog.