avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate neagabi

Activitate neagabi

Buna seara.
Va rog sa ma lamuriti cand si in ce conditii se poate pensiona o persoana conform datelor de mai jos (aproximativ)
- an nastere 1970 , Iulie. Sex Feminin
- incadrata din 1989 Mai, cu continuitate neintrerupta in munca, chiar daca la angajatori diferiti
- din 2019 Martie cu certificat de handicap accentuat, permanent si nerevizuibil (de fapt primul certificat este din 2018 Martie revizuibil la 12 luni, cand s-a constatat de comisie ca partile amputate nu cresc la loc.....)
Dupa concediile medicale (cca150zile in 2017-2018 ) revine la acelasi loc de munca, unde lucreaza si in prezent.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Detinator arhive
Si încă un update:
Am contactat respectiva societate si, cică, pentru o adeverința de sporuri (ture, noapte, …) se percep 60RON/An lucrat, plătind un avans de 200RON într-un cont dat de ei, restul ramburs la primirea documentului. Termen livrare minim 90 de zile.
Răspuns la discuția Detinator arhive
Las aici raspunsul de la RomInsolv, poate foloseste si altor useri interesati
"Arhiva Petrotrans S.A. e afla la societatea de arhivare Archivum.
Va rugam sa luati legatura cu cei de acolo pentru obținerea documentelor de care aveti nevoie.
Telefon: 0246.278.268, program cu publicul - de luni pana vineri intre orele 14:00-16:00"

Răspuns la discuția Detinator arhive
Va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate nu reusesc sa intru in contact (nefiind nici din judetul Prahova), de aceea am intrebat. Apoi am mai gasit si aceast anunt : [ link extern ] /
Buna ziua,
M-ar interesa, daca stiti, cine este detinatorul arhivelor fostei ITLPP Peco Ploiesti, devenita SC Petrotrans SA Ploiesti prin 1991.
Va multumesc.
In primul rand o erata, pentru conformitate: binenteles ca ma refeam la HG497/2010, nu HG495 cum scrisesem eronat in postarea initiala (typo error :( )

@ Cornel Vasile , va multumesc pentru informatiile suplimentare.
Totusi, din textul pe care l-ati scris nu reusesc sa imi dau seama care este raspunsul Dvs la intrebarea mai sus enuntata, si anume: Poate fi respins dosarul unui candidat cu SS la concurs pe motiv ca cerinta este PL?
Binenteles plecam de la premiza ca toate celelalte conditii sunt indeplinite…

Si, ca sa evit reply-uri succesive, va rog sa ma lamuriti cum ar arata “Fisa postului” la punctele “Denumirea postului” si “Cod COR” , folosind ca exemplu modelul din link-ul atasat si luand in considerare observatiile privind modul de completare al respectivelor rubrici.
[ link extern ]

Se da urmatoarea situatie dintro institutie publica (spital):
- Concurs pentru ocuparea postului de “Asistent social”.
- Conditii (printre altele considerate ca indeplinite) : studii postliceale in domeniu (PL)

Candidat cu dosar respins datorita supracalificarii.
Candidatul are studii superioare (SS) in domeniu; Licenta - Asistenta sociala.
Agumentul organizatorilor este ca la concursul pentru postul cu studii PL nu pot candida cei cu SS.

Este legala si corecta respingerea respectivului candidat? Se poate contesta decizia, cu sorti de izbanda, in sensul acceptarii dosarului in vederea participarii la concurs?
Nu zic ca il va si castiga, dar cel putin sa ii fie admis dosarul si sa aiba dreptul de a participa la concurs…

Din cate am putut eu sa imi dau seama nici in HG495/2010 si nici in HG286/2011 nu apare nimic in acest sens. Mai degraba as interpreta nivelul de studii ca si cerinta minima. Adica daca se cere PL atunci oricine cu PL sau pregatire superioara poate candida la concurs.

Mai mult, personal, consider ca cerintele (de studii, in speta) sunt incorect enuntate in acest caz, asadar poate fi un punct suplimentar in contestatie, pentru ca:
- In conformitate cu COR 263501 - Asistent social este trecut “Nivelul de studii - 4 (studii superioare)”
- Daca se dorea PL, atunci denumirea postului scos la concurs ar fi trebuit sa fie “Tehnician asistenta sociala” conform COR 341201 cu cerinta “Nivelul de studii - 3 (studii medii sau postliceale)”

Asadar ocupatia “Asistent social” cu PL nu exista in COR, deci cerintele de studii ale postului scos la concurs nu sunt corecte (legale?)

Va mulumesc anticipat pentru eventualele lamuriri si pareri avizate.
Mea culpa, mi-am dat seama, prea tarziu ca sa mai pot edita, ca am scris gresit faptul ca art4 se refera la deplasarea pe timp de noapte....
Atunci de ce la aliniatul 2 scrie "Nerespectarea măsurilor de primă urgență prevăzute la art. 1-7 atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravențională sau penală..." daca, referitor la art4 (ce este inclus intervalul de mai sus), spuneti ca
La recomandari nu are cum sa se aplice sanctiuni.
?
Are sau n-are cum ?
Buna ziua,
După ce am citit cu atenție OM2, nu îmi este clar daca articolul 10 b este corect formulat sau nu, așa ca poate găsesc aici răspunsul (din pura curiozitate , nu pentru a mă folosi de eventuala portiță ).
Așadar, citez:
„Articolul 10
Sunt abilitate să asigure aplicarea și respectarea prevederilor prezentei ordonanțe militare:
……
b) Poliția Română, Jandarmeria Română, Poliția locală, pentru măsurile prevăzute la art. 3, 5 și 7;
……”

După umila mea părere, formularea „… art. 3, 5 și 7” este o enumerare de articole distincte care, prin urmare, nu include art.4. Personal mai corect mi s-ar fi părut fie formularea „… art. 3 - 5 și 7” sau „… art. 3, 4, 5 și 7”.
Într-adevăr , aliniatul2 ne spune consecințele nerespectării dar daca in aliniatul 1 nu se regăsește articolul 4 (culmea, taman acela ce interzice deplasarea pe timp de noapte), atunci nu este nimeni abilitat „să asigure aplicarea și respectarea prevederilor” pentru respectivul articol.

Dar poate nu mă pricep eu si doar despic firul in 4, așa ca va mulțumesc anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.
Nu se incumeta nimeni.....!?!