avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate MITCHCHE

Activitate MITCHCHE

Răspuns la discuția Impozit forfetar
Daca sc nu va incepe activitatea in curand exista posibilitatea intrarii in faliment din acest motiv?

Cum poate rasp legal un administrator din moment ce activitatea este 0 - deci rulaj 0, din care acesti bani poate statul sa ceara plata?

Am urmatoarea situatie- Srl nou infiintat in 2008 - fara activitate - pana in 2009 oct - impozitul forfetar s-a achitat din banii personali ai administratorului - acum acesta nu mai dispune de fonduri banesti pentru a acopri impozitul care trb achitat chiar azi.

Va rog puteti sa imi spuneti ce se intampla cu firma in cazul in care nu achita? - care cred ca va ramane fara activitate si in urmatoarele 6 luni.

Va trb sa raspunda administratorul - ca nu a mai putut achita din fonduri proprii?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Nelamurire executare banca
Tocmai aceasta este problema ca nu m-a sunat nimeni de la firma de recuperari, clientul X a sunat sa verifice de ce cardurile ( cu care putea sa platesca ) sau fost blocate. Asa a fost informat ca banca a luat anumite hotarari.

Este o rata de plata gen 300E din care clintul platea cat avea o data 100 alta data 200.

Telefonic a fost instiintat ca va primi o notificare de la banca.

De aceea intreb ce se poate face in situatia aceasta si cum poate clinetul trage baca la raspundere?
Problema este in felul urmator:

Clientul X nu a platit la timp ratele aferente ( doar 70% din rata pe o luna/in fiecare luna ). Luna in curs merge sa plateasca ( plata se face doar pe baza cardului ). In momentul in care introduce cardul se blocheaza si este instiintat ca cardul a fost retinut pentru FURT.

Suna la banca, nimeni nu stie cine se ocupa de asta si in cele din urma este instiintat ca banca a luat o noua hotarare si cei care nu au platit la timp vor fi executati si vor primi instiintari in termen de 24 de ore.

Nelamurirea mea este : Cum poate banca sa procedeze direct la o astfel de masuri in conditiile in care clientul NU A FOST INSTIINTAT NICI TELEFONIC NICI PRIN POSTA DE MASURA LUATA?Este cazul sa contactez un avocat devreme ce banca nu a instiintat clientul ca dosarul sau a fost preluat de o firma recuperare creante?

Poate fi banca trasa la raspundere pentru un astfel de abuz?Cum?

Va multumesc si astept cu interes sfatul dvs.
Buna ziua,
As avea si eu va rog nevoie de un sfat mai nou astazi comisia de buget finanţe a Senatului a votat anularea actualei taxe de mediu şi restituirea banilor plătiţi de români. Eu in momentul de fata astept sa imi iasa actele de la RAR deaorece am cumparat o masina second-hand din Germania.

Daca legea a fost votata astazi si in mod legal ea intra in visgoare in urmatoarele 3 luni eu ce pot sa fac? Trebuie sa astept 3 luni sa pot circula cu masina fata sa mai platesc faimoasa taxa....?

Va rog frumoas astept raspuns urgent.
Va multumesc
O zi buna.
Răspuns la discuția Rog sfat
As dori sa import dulciuri vrac din Turcia
Discuție Rog sfat
Buna ziua,

As dori daca se poate sa ma sfatuiti intr-o problema mai delicata. As dori sa imi deschid o firma si sa import produse alimentare dintr-o tara ce nu este deocamdata inclusa in UE. Unde as putea gasi mai multe detalii in legislatie despre comercializarea produselor din import sau pasii pe care ar trebui sa ii fac pentru a demara aceast proiect.

Va multumesc.
Răspuns la discuția help codul muncii
Va multumesc din suflet pentru promptitudine. Dar contractul de 2 ore nu va aparea in cartea de munca? Avand in vedere ca practic este ultimul loc de munca ...cum se face incheierea activitatii...sau micsorarea in cazul de fata....Cum va aparea pe cartea de munca?
Răspuns la discuția help codul muncii
deci asta inseamna ca pot anula demisa mea la actualul loc de munca si pot accepta un contract de colaborare de 2 ore pe zi cu vechiul angajator si fara probleme pot semna peste cateva sapt. un alt contract ptr 8 ore pe zi? NU....?!
Buna ziua

am o mare nedumerirel. Lucrez la o firma de mai bine de 1 an si mi-am dat demisia. Fiind singurul angajat m-au rugat sa accept sa imi anuleze demisia si sa imi faca un contract cu 2 ore pentru a avea ei in acte un angajat. Eu sunt intr-un proces de recrutare cu o alta firma. Daca accept contractul cu noua firma de 8 ore si cu angajatorul vechi de 2 ore mi se poate intampla ceva legal...adica care sunt implicatiile???

Va multumesc si daca se poate astept sa imi precizati lit din codul muncii .

Multumesc