Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozit forfetar

Am urmatoarea situatie- Srl nou infiintat in 2008 - fara activitate - pana in 2009 oct - impozitul forfetar s-a achitat din banii personali ai administratorului - acum acesta nu mai dispune de fonduri banesti pentru a acopri impozitul care trb achitat chiar azi.

Va rog puteti sa imi spuneti ce se intampla cu firma in cazul in care nu achita? - care cred ca va ramane fara activitate si in urmatoarele 6 luni.

Va trb sa raspunda administratorul - ca nu a mai putut achita din fonduri proprii?

Va multumesc!
Se acumuleaza datorii si va raspunde administratorul. Suspendat activitatea firmei.
Daca sc nu va incepe activitatea in curand exista posibilitatea intrarii in faliment din acest motiv?

Cum poate rasp legal un administrator din moment ce activitatea este 0 - deci rulaj 0, din care acesti bani poate statul sa ceara plata?

Ca si mai sus, va spun : suspendati activitatea, dar trebuie achitate obligatiile din perioada in care societatea a fost activa. Altfel s-ar putea sa fie evaziune fiscala.